Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde ev satın almaya niyet etmek zorlu ve zahmetli bir sürecin başlangıcı demektir.

Ev satın alırken dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda Huma Yapı’nın kurucusu Mimar Yusuf İzzettin Aydın bizleri bilgilendiriyor.

Sıfır daire alırken verilen kararlar kişilerin hayatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Bu konuda ne kadar dikkatli olunursa, kişi hayatında o kadar rahat edecektir. Öncelikle ev alacak bireyler yaşam tarzlarını göz önünde bulundurarak ev seçmeye dikkat etmelidirler.

Eğer kişi konser, tiyatro, maç gibi aktivitelere katılmayı seviyorsa ve hareketli bir yaşam tarzına sahipse evini merkeze yakın bir yerlerde tercih etmelidir. Aksine aile hayatını seven, huzurlu ve sakin bir hayat tarzını benimseyen kişiler ise evlerini merkeze uzak yerlerde seçebilirler.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise evin tapu kaydının iyi araştırılması ve kentsel dönüşüme dahil olup olmadığının tespit edilmesidir. Binanın kentsel dönüşüm yasasında riskli yapı olmaması önemlidir.

Aynı zamanda etraftaki konutların fiyatları ile ilgili bir fiyat araştırması yapılmalıdır. Evinizin toplu ulaşım yakın olması hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Yusuf İzzettin Aydın ev alırken dikkat edilmesi gereken diğer noktaları ise şöyle sıralıyor:

  1. Kat irtifakından emin olunması
  2. Evin ısınma şekline ve yalıtımına önem verilmesi
  3. Evin aidat gibi ekstra giderlerinin araştırılıp, bütçesinin değerlendirilmesi
  4. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için oyun alanlarının olması
  5. Konut hakkında yapılan reklamlara aldanmayıp, konutun gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağının düşünülmesi
  6. Konutunu kredi yöntemiyle alacak kişiler is taksit miktarlarının yaşam koşullarını düşürmemesine dikkat etmelidir.

Sonradan pişmanlık yaşamak istemiyor ve paranızı verimli şekilde kullanmak istiyorsanız yeni bir ev satın alırken bu noktalara dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu