Ev Tekstili Kumaş Çeşitleri

Ev tekstili için yastıktan perdeye, yatak örtüsünden masa örtüsüne kadar pek çok çeşit kumaş kullanılmaktadır. Ev tekstilinde kullanılan kumaş çeşitleri nelerdir?

Ev tekstilinde kullanılan kumaşlarda en önemli özellik yapılacak ürünün çeşidine göre kullanılmasıdır. Perdelik kumaşlardan nevresim takımının yapılması ya da döşemelik kalın kumaşlardan salon takımının yapılması gibi.

Ev Tekstili İçin Kullanılan Kumaşlar

Yastık ve Minderler

Ev Tekstili

Baş için kullanılan yastıklar %100 pamuklu dokumalardır. Kullanım alanı en geniş ev tekstil ürünleridir. Aranan kullanım özellikleri fazla ve insan sağlığı için önemlidir. Kullanılan kumaş ham madde bakımından sınırlandırılır. Küçük bir yüzeye sahip olmasından dolayı küçük desenli ve düz kumaşlar kullanılır. Süs amaçlı olanlarda dokuma, örme desenli baskılı kumaşlar, ipek dantel, kanaviçe gibi akla gelen tüm kumaşlar kullanılır.

Perde Çeşitleri

Ev Tekstili

Perdelik kumaş olarak genellikle polyester, asetat, naylon, pamuk veya keten gibi liflerden yapılmış kumaşlar kullanılır. Düz veya desenli olabilirler. Perdelerin uzunluğu, genişliği, şekli sabit değildir. Boyutları pencerenin tipine ebatlarına ve zevke göre değişim gösterir. Oda içerisindeki dekoru tamamlayan kumaşlar kullanılır.

Mobilya Kılıfları Keten, keten karışımı pamuklu kumaşlar bu amaç için daha uygundur. Sık dokunuşlu pamuklu kumaşlar, yumuşak kadife, kanvaz veya chintz kumaşları kullanılabilir. Mobilya kılflarının ebatları kaplanacak alana ve şekline göre zevke bağlı olarak değişebilir.

Yatak Örtüleri

Ev Tekstili

Örtülük kumaş olarak orta gramajlı bir pamuklu dokuma en uygun olanıdır. Patiska, baskılı kumaşlar, bezayağı, saf keten, saten tek renk ince pamuk ipliğinden yapılmış sağlam kumaşlar olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Üzeri nakışlı güpürlü kumaşlar süs amaçlı örtüler için uygundur. Çocuklar ve büyükler için kullanılacak olan nevresim takımlarında pamuk ağırlıklı kumaşlar tercih edilmektedir.

Masa Örtüleri

Ev Tekstili

Süs amaçlı masa örtülerinde ipek kumaştan dantele kadar her türlü kumaş kullanılır. Örme kumaşlar, baskılı kumaşlar, dokuma kumaşları, kumaş üzerine sonradan yapılan nakış ve aplike ajur işlemlere yapılan kumaşlarla yemek masa örtüsü ve peçetelerin de kolay temizlenebilir ve yıkanabilir kumaştan seçilmesi gerekir.

Amaca Göre Kumaş Seçimi

Seçeceğiniz kumaşı, nerde ve nasıl kullanacağınıza önceden karar verin. Amaca uygun olarak seçtiğiniz kumaş hem kullanım kolaylığı sağlayacak, hem de ortam için doğru atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Hassas ve çabuk kirlenen kumaşları işlek mekanlarda kullanmak doğru değildir. Kalın kumaşları yastık ve aksesuarlarda kullanmamalısınız. Kullanımda zorluk çekeceğiniz gibi, görüntü açısından da hoş bir görüntü oluşturmaz.

Salona işlemeli kumaşlar

Salonu sadece misafir ağırlamak için kullanıyorsanız, işlemeli kumaşlar bu mekan için idealdir. Oda sık kullanılmadığı için, kumaşın çabuk yıpranması, işlemelerinin bozulması gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Görünüm olarak da, odada zengin bir atmosfer yaratır.

Işıklı ortamlar için açık renk kumaşlar

Yoğun ışık alan mekanlarda kullanılan kumaş normale göre daha kısa sürede solar. Odanız çok ışık alıyorsa, odada koyu renk kumaş kullanmayın. Renk değişimi daha kısa sürede belli olur.

Çocuklu evlere dayanıklı kumaşlar

Çoğunuz varsa, ya da evinizde evcil bir hayvan besliyorsanız, özellikle koltuklarda ipekli, saten kumaşlar kullanmayın. Kumaşlar kısa sürede deforme olur. Kalın ve dayanıklı kumaşlar çocuklu evler için uygun kumaş türüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu