Ev Tekstilinde Kumaş Seçimi Nasıl Yapılır?

Ev tekstilinde kumaş seçimi kullanılan alanda konfor sağlayabilmek için oldukça önemlidir. Peki kumaş seçimi nasıl yapılmalı?

Hassas ve çabuk kirlenen kumaşlar, devamlı kullandığınız eşyalar ve aksesuarlar için uygun olmayacaktır. Bunun yerine, kir tutmayan, daha dayanıklı kumaşları tercih edin. Sadece misafirlerinizi ağırladığınız salonunuz için, göz alıcı ve zarif işlemeli ince dokuma kumaşları tercih edin. Bu şekilde evinizi daha şık hale getirmiş olursunuz. Kumaş seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da ışık yoğunluğudur. Çok ışık alan mekanlarda, kumaşların renkleri çabuk solacaktır. Bunu göz önüne alarak, ışık yoğunluğuna göre kumaş seçimi yapın. Evcil hayvanınız varsa, ipek ve jakarlı kumaşları tercih etmeyin. Bunun yerine, daha dayanıklı ve kalın kumaşları tercih edebilirsiniz.

Kumaş Seçimi

Yastık Kumaşı

Dikimi kolay olmalı, ürün çeşidi geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır. Kullanım alanı en geniş ev tekstili ürünüdür. Aranılan kullanım özellikleri insan sağlığı için önemlidir. Kullanılan kumaş hammadde bakımından sınırlandırılır. Küçük bir yüzeye sahip olmasından dolayı küçük desenli ve düz kumaşlar kullanılır. Dikişi basit ve aksesuar işlemi en fazla olan ev tekstili ürünüdür.

Kumaş seçimi

Perde Kumaşı

Perde için kumaş seçimi oldukça önemli. Dökümlü güneşe ve ışığa dayanıklı olmalıdır. Kullanım alanı sadece pencere ile sınırlıdır. Kullanım özellikleri daha ziyade estetikle ilgilidir. Kullanılan kumaşa hammadde bakımından sınırlandırma getirmez ve büyük bir yüzeye sahip olmasından dolayı büyük desenli kumaşları kullanılabilme olanağını verir. Dikişi büyük bir yüzeye sahip olmasından ve pencere ölçülerine uyması gerektiğinden dolayı zordur. Belli sınırlarda aksesuar işlemi uygulanabilir.

Mobilya Kılıfı Kumaşı

Sürtünmeye karşı dayanıklı ve esnek kumaşlar seçilmelidir. Ayrıca kir tutmamalı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Mukavemet ve sürtünme dayanımı ile ilgili kullanım özellikleri aranır. Kumaş hammadde bakımından sınırlandırılmaz. Geniş yüzeyli olduğundan büyük motifli kumaşlar kullanılabilir. Şayet kılıf esnek değilse mobilyaya tam oturması gerektiğinden dikişi zordur. Sınırlı bir aksesuara sahiptir.

Yatak Örtüsü

Yatak örtüsü için pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Üzeri süslü, nakışlı, güpürlü, saten tarzı kumaşlar da yatak örtülerinde süs amaçlı olarak tercih edilmektedir. Daha ziyade insan sağlığı ile ilgili özellikler aranır. Kumaş hammadde bakımından sınırlıdır. Dikişi zordur, aksesuar işlemleri ise fazladır.

Kumaş seçimi

Masa Örtüsü

Kolay kir ve leke tutmayan, ütüye elverişli, günün modasına uygun, kullanım yerine göre seçilmelidir. Daha çok kolay temizlenebilirlik ve estetik ile ilgili kullanım özellikleri gerektirir. Kumaş hammadde bakımından sınırlandırılmaz. Büyük desenli ve küçük desenli kumaşların kullanımına olanak sağlar. Yemek takımı ile uyumlu pastel renkler tercih edilir. Dikişi basittir. Kullanımı engellemeyecek şekilde her türlü aksesuar işlemi uygulanabilir.

Nevresim Kumaşı

Pamuklu, teri emen, kolay ütülenebilen hijyenik kumaşlar seçilmelidir. Teri emen, insan sağlığına zarar vermeyen, günün modasına göre renk ve desen özelliği olan genellikle kombine desenlerden oluşan, ölçüleri belli standartlara göre yapılan dikişi kolay, aksesuar işlemleri de fazladır.

Banyo Takımı Kumaşı

Suyu emen yada su geçirmez, rahat kullanılabilen, hijyenik ve havlı kumaşlar seçilmelidir. Suyu hemen emen, hafif, günün moda trendlerine uygun renk ve model özelliği olan hiyenik ve sentetik, havlu, örgü vb. kumaş türleri kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu