Ev Tekstilinde Yeni Trend: Tezat Tarzlar

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği ve CNR işbirliğiyle düzenlenen ve 21. yılına giren EVTEKS Fuarı’nda 2016’nın ev tekstili trendleri açıklandı. 2016 yılında ev tekstilinde yeni trend, tezat tarzlar olacak.

Ünlü tasarımcı Vincent Gregoire kaptanlığında geleceğin trendlerine yön veren Fransız Trend Tasarım Ofisi Nelly Rodi; 2016 yılı İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış’ın ana renklerini, desenlerini, materyallerini ve son dokunuşlarını EVTEKS Fuarı’nda açıkladı. Fuarda açıklanan trend yönelimlerine göre 2016 yılında dünya ev tekstilinde duygu alışverişini ve etkileşimi savunan cüretkar ve neşeli tarzlar evleri bekliyor.

Evlerde teatral temalar 

Nelly Rodi’nin 2016 trendi, tezatları birleştiriyor. Dekorasyon anlayışı, eklektik ambianslar oluşturma perspektifiyle uyumsuz, teatral temaları yeniden bir araya getiriyor ve bütünlüyor. Şu an mevsimsel durgunluk geride kalmış durumda ve süreklilik arz eden bir akım içerisinde bulunulması, hareketsizliğin her şeklinin reddedilmesi ve yepyeni bir dinamizmin hayata geçirilmesi gerekiyor.

2016 ev tekstili trendinde yaratıcılık ve yenilik etkili oluyor. Kibar bir biçimsel ahenk arayışı içerisinde olan tüketicileri rahat hissettirecek ve güven verecek formlar hakim.

Yeni trend önümüzdeki yılı, günlük yaşamın güvenli tavırlarla uyanması adına sürpriz ve fantezi dokunuşuyla beziyor. 2016 ev tekstili temaları rafine, estetik bir yılı yansıtacak. Sofistike ve rafine yaklaşım sevenlere seslenen 2016 ev tekstili modası; tarih, doğa ve tasarımdan ilham alınarak tasarlanan 6 temaya sahip.

Doğa, tasarım ve ihtişam

1- Peplum Partisi 

Peplum Partisi
Peplum Partisi

Mükemmellik ve yaratıcılık adına çıkılan bu yolda “Glamdiator”, kitleleri mutlu etme ya da uyum sağlama kaygısının çok ötesinde tarz ve görkem arayışında. Gücün ve cazibenin geri dönüşünü kutlayan günümüz tanrıları ve tanrıçaları, cüretkar Greko-Romen motifleri eşliğinde klasik dönemden ilham alıyor. Sahne ve ihtişam için açık bir tutku ve böyle bir tarz için gerekli asalet.

2- Çatı Tutkusu

Çatıkatı Tutkusu
Çatıkatı Tutkusu

Rakipsiz bir teknik bilgi eşliğinde en görkemli şekliyle dekoratif sanatın ruhu. Dostane farklara sahip nadide ve ince ruhlu bir barok biçimi kullanıcılar da yaşatılıyor. Bir yandan özgüveni yüksek, çarpıcı bir inceliğe sahip teatral ve canlı bir dekorasyon meydana getirirken, diğer yandan sıra dışı kıvrımlardan korkmuyor ve heveslerini büyük bir gösterişle sergiliyor.

3- Enfes Cennet

Enfes Cennet
Enfes Cennet

Organik, düşsel mekânlarda, yabani, coşkulu bir doğa formuyla geçişen dokuya sahip inanılmaz bir ev arayışında olan bu cesur tüketiciler için “deneysel” bir ruh sunuyor. Ve yapay olanla flört etmekten de korkmuyorlar, doğal ve sentetik genetiği çiftleştirebildikleri müddetçe geleceğin evcilleştirilmesi onların amentüsü.

4- Karizmatik Bungalov

Karizmatik Bungalov
Karizmatik Bungalov

Doğallığın hemen hemen “doğal bir formunu” arayan tüketici için otantiklik ve modernlik. Bir yanı aşırı modernist olurken diğer yanı doğa ile birlik ve beraberlik içerisinde inşa edilmiş incelikli tasarıma sahip bir ev. Ruhsal bir inziva için mükemmel. Samimi, duyarlı, ileri görüşlü tasarıma hayranlar. Lüks, fütürist yalınlık.

5- Mineral Anlar 

Mineral Anlar
Mineral Anlar

Kullanıcımız, doğa ile baş başa, rustik, zaman sınırları olmayan, kalite timsali unsurlardan makul dozda alınarak modernize edilmiş minimalistik bir biçim içerisinde olması gerekeni ve buna eşlik eden özgür mecrayı yaşıyor. Görünürde zaman ve moda akımına tabi değil gibi görünse de, kompozisyon, bu unsurları bu ortam içerisinde oldukça pozitif bir sükunet ve rahatlık içerisinde teşhir ediyor.

6- Mütevazı Köşk

Mütevazı Köşk
Mütevazı Köşk

Bu kullanıcılar için yalınlık ve ılımlı hükümdarlık. Sakin bir ortamda yanı başındaki doğaya açılan bir kapı. İç tarafta atölye ruhu birkaç rustik, el işlemeli dokunuş ile bir araya geliyor. Minimalist ancak konforlu şekil ve hacimlerde sıcaklık ve eğlence arayışı içerisindeler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu