Temizlik

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

Çoğunlukla sirkelerde tatlandırıcı olarak kullanılan sirke ev temizliğinde de kullanılabilecek ideal bir malzemedir.

Lavabo gider borusundaki kokuları gidermede sirkeden faydalanabilirsiniz. Her hafta lavabonuza bir su bardağı sirke döküp 30 dakika bekleyin ve ardından soğuk suyla durulayın.

Buzdolabınızı sirke ile silebilirsiniz. Bire bir ölçüyle sirke ve su karışımı hazırlayarak temiz bir bezle buzdolabını silebilirsiniz. Kesme tahtalarını sirke ile dezenfekte edebilirsiniz.

Mikrodalgayı sirke ile temizleyebilirsiniz. Bir kabın içine yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı su koyarak mikrodalgada 30 saniye ısıtın. Ardından nemli bir bezle silin.

Gümüşleri parlatabilirsiniz. Bir çay kaşığı tuzu, bir su bardağı sirkenin içinde eritin. Elde ettiğiniz karışımı gümüşlerinize sürerek 15 dakika bekleyin ve duruladıktan sonra temiz bir bezle kurulayın.

Karıncaların çıkış noktalarını sirkeyle silebilirsiniz.

Paslanmaz çelikleri sirkeyle temizleyebilirsiniz. Paslanmaz çeliklerde oluşan su lekelerini sirkeye batırılmış temiz bir bezle ovalayın.

Bulaşık makinesi ve bardak temizliğinde sirke kullanabilirsiniz. Bulaşık makinenizin zeminine bir su bardağı sirke döküp normal programda çalıştırın. Bunu sadece özellikle çok sayıda bardak yıkayacağınız zaman yapın. Bulaşık makinesinde sürekli sirke kullanmak makineye zarar verebilir.

Buzdolabı kokularından kurtulun. Bir parça gazeteyi bire bir ölçülerde hazırlanmış sirke ve su karışımına batırıp buzdolabında bir gece bekletin. Ertesi sabah kötü kokulardan eser kalmadığını göreceksiniz.

Yerleri sirkeli suyla silebilirsiniz. Cilalı parkeler dışındaki tüm yüzeyleri temizlik suyuna yalnızca sirke ekleyerek silebilirsiniz. Yerleriniz doğal bir şekilde hijyene kavuşacaktır.

Musluk kenarlarındaki lekelerden kurtulun. Bire bir ölçülerde hazırlanmış su ve sirke karışımına macun kıvamına gelene kadar karbonat ekleyin. Macunu musluğun etrafındaki bölgeye uygulayıp 30 dakika, inatçı kirler için bir saat bekletin. Ardından eski bir diş fırçasıyla temizleyin.

Bulaşık süngerlerinizin ömrünü uzatın. Süngeri bir kabın içine alıp tamamını kaplayacak kadar su ekleyin. Ardından üzerine yarım su bardağı sirke döküp, bir gece bu şekilde bekletin.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir