Ev Temizliğinin Vazgeçilmez Yardımcı Öğeleri

Ev temizliği, özellikle mevsim geçişlerinde bir hayli yorucu olur. Tüm odaları dip köşe temizlemek, perdeleri ve koltuk yüzlerini yıkamak, halıları kuru temizlemeciye göndermek temizliğin zahmetli ve zaman alıcı işlemleridir.

Tüm bunların arasında, ev sahipleri temizliği en basite indirgeyecek, zamandan tasarruf edilmesini sağlayacak yardımcı temizlik ürünlerine ihtiyaç duyar. Peki, ev temizliğine yardımcı olan ürünler nelerdir? Sizin için birkaçını bir araya getirdik…

  • Sirke

Yemeklerde ve salatalarda kullanılan sirke, aynı zamanda çok iyi bir temizlik ürünüdür.

Sirke, parlaklığını kaybeden çelik tencereler için kullanılabilir. Tencereler, ısıtılan sirke ile ovulur ve iyice durulanır. Ardından bir bez yardımı ile parlatılır ve bu sayede pırıl pırıl bir görüntü elde edilir. Aynı şekilde, tabanında kireç tortusu biriken çaydanlıkların içerisinde 15 dakika boyunca sirke kaynatılırsa, tortu ortadan yok olur.

Ütülerin zaman içerisinde kirlenen tabanları, kıyafetlerin de kirlenmesine neden olur. Ütü tabanını temizlemenin en etkili yöntemlerinden biri ise, sirkedir. Bunun için, sirke ve tuz karıştırılır ve bir bez yardımı ile ütü tabanı iyice ovalanır.

Sirke, evdeki karıncaların uzaklaştırılmasında, renkli giysilerin ve halıların canlılıklarını korumasında da oldukça etkilidir.

  • Limon

Yağ temizlemede usta olan limon, doğal bir temizlik isteyenler için vazgeçilmez öğeler arasında yer alır.

Camlar, limon suyuyla silindiğinde üzerindeki su lekeleri ve kirler kolaylıkla çıkabilir. Bunun için 3 yemek kaşığı limon suyunun, 2 litre su ile karıştırılması yeterli olacaktır.

Mikrodalga fırınlar da, limon ile sterilize edilebilir. Fırın içerisinde zamanla kötü bir koku meydana gelir. Bu kokuyu yok etmek için, yarım limon parçası ince dilimler şeklinde doğranır ve içinde sıcak su bulunan mikrodalga kabına yerleştirilir. Ardından, 2 dakika boyunca yüksek ısıda pişirilir. Mikrodalga soğuduktan sonra, temiz bir bez ile silinir ve böylelikle doğal bir temizlik sağlanır.

Limon, mekânlardaki kökü kokuların yok olmasında da oldukça etkilidir. Bir limon parçası, üzerine karanfil batırılıp gardıroba asıldığı takdirde mükemmel bir koku verir. Aynı zamanda, deri koltukların parlatılmasında da güzel sonuçlar doğurur.

  • Karbonat

Karbonatın ev temizliğindeki faydaları saymakla bitmez.

Çöp kutusundan gelen kötü kokuları engellemek için, kutunun içerisine bir miktar karbonat serpilir. Kararan lavabo ve tıpalar için, karbonat su ile karıştırılıp macun haline getirilir ve yüzeyler silinir.

Yapışkan ve inatçı lekelerin çıkarılmasında da çok etkili olan karbonat, fırın tavaları, kupa dipleri ve termoslar için kullanılabilir.

Bavullarda oluşan küf kokusu ve temizlikten sonra da kokmaya devam eden buzdolapları için de karbonat kullanılabilir. Ayrıca, çiçeklerin uzun süre yaşamasında suyun içerisine bir miktar karbonat koyulması son derece etkili olacaktır.

Siz de bu bilgiler eşliğinde, evde doğal bir temizlik yapabilirken, temizlik sürenizi de en aza çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu