Ev Temizlik Robotu

Ev temizlik robotu ile robot teknolojilerinde yaşanan gelişmeler evimize taşıdı. En yeni teknoloji ev temizlik robotu ile tanıştınız mı?

Kendi kendine temizlik yapabilen, öğrenme ve karar verme yeteneğine sahip ev temizlik robotları evde temizliği devralmak üzere. Küçücük boyutları ve ergnomik silindir gövdeleri ile temizlik robotları temizlik için yeni imkanlar sunuyor. Evin her köşesini dolaşarak dip köşe temizlik yapabilen robotlar gözünüü arkada bırakmıyor.

Robot ile Süpürge Farkı Nedir?

Robotların klasik süpürgelerden farkı kendisini kullanan bir kişiye ihtiyaç duymamaları. Hem kendi kendine çalışıyor, hem de süpürgeden daha detayl temizlik yapabiliyor. Üstelik sadece zeminleri değil, içinden geçtiği havayı da temizliyor.

Normal bir elektrikli süpürge ile ortalama bir evi  saatte 1200 Watt enerji harcayarak süpürürken bu robot sadece 3.5 Watt harcıyor. Böylece temizlik robotları sayesinde elektrik tasarrufu yapmanız da mümkün oluyor.

Ev Temizlik Robotu

Ev Temizlik Robotu Nasıl Çalışıyor?

Bu makineyi farklı kılan en büyük özelliği programlanabilir olması. Belirlediğiniz günlere ve saatlere, çalışmasını istediğiniz sıklığa göre makineyi programlayabiliyorsunuz.

Robot, belirlediğiniz tarih ve saatte bulunduğu şarj alanından çıkarak temizliğe başlıyor. Temizlik süresince bataryası azalırsa hemen şarj alanına geri dönüyor, temizliği tamamlamak için gereken enerjiyi depoladıktan sonra  işine dönerek temizliği tamamlıyor.

Evi dolaşırken girebildiği her yeri temizleyebiliyor. Evdeki eşyalara takılırsa da ileri geri hareket ederek kendini kurtarabiliyor. Bu robotların öğrenme özelliği olduğu için çalıştığı evin önce haritasını çıkarıyor. Hatta en çok kirlenen noktaları ezberliyor ve oralara öncelik vererek o bölgelerde daha çok çalışıyor.

Robotun bir son kullanım ömrü yok. Bir yerden düşürmediğiniz ya da üzerine sıvı bir şey dökmediğiniz taktirde yıllarca çalışabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu