Ev Yapımı Doğal Bulaşık Deterjanı

Doğal bulaşık deterjanı arayışınıza son verecek enfes tarif burada. Evde deterjan nasıl yapılır? Doğal temizlik mümkün mü?

Likit deterjan, renk veren kimyasal boyalar içeren ya da suni koku veren maddeler kullanmayı tercih etmiyorsanız bulaşıklarınızı doğal ürünlerle de yıkayabilirsiniz.

Öncelikle kimyasal ürünler kullanıyorsanız, kimyasal maddelerin etkilerinden kaçınmak için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bulaşık yıkama suyunun içerisine bir miktar limon suyu ilave edin. Suyun fazla sert olması durumunda da suya bir miktar boraks ilave edin. Böylece sabundan da tasarruf edebilirsiniz.

Bulaşıkları yıkamadan önce sudan geçirin. Özellikle bardak, çatal, kaşık, bıçak ve tepsileri ayırın. Tabak ve tencerenin yüzeyindeki kaba kirleri fırça ile sıyırın. Bulaşıkları elde yıkıyorsanız, suyun sıcaklığı elin dayanabileceği 45 – 50 C’de olmalıdır.

Suya biraz deterjan katmalı ve su kirlendikçe değiştirmelisiniz. Sabunladığınız bulaşıkları akan suyun altında ovalayarak durulayın. Sabunun iyice çıkması için suyun tazyikli olmasına özen gösterin.

Duruladığınız bulaşıkları sıcak su ile dezenfekte edin. Su ne kadar sıcak olursa, bulaşıklar o kadar iyi dezenfekte olur. Bulaşıkları süzüldükten sonra kurulayın. Ancak kurulayacağınız bezin leke bırakmıyor olmasına dikkat edin.

Doğal bulaşık yıkama

Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 tutam limon tuzu
  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 1 tatlı kaşığı hardal

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir miktar sıcak suyun içine koyup iyice katıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bulaşıklarınızın üzerine dökerek kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 1 çay kaşığı arap sabunu
  • Birkaç damla portakal, limon ya da lavanta yağı
  • 1 çay bardağı sirke

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir litre sıcak suya koyarak iyice karıştırın. Her türlü mutfak malzemesi temizliğinde bu karışımı kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesinde yıkarken

Makineden yeni çıkmış bir cam bardağın üzerinde bir film tabakası şeklinde iz oluştuğunuzu görürsünüz. Çoğunlukla elde yıkadığınız bardakla, makinede yıkanan bardak arasında fark olur. Bu etkiyi önlemek için kendi bulaşık deterjanınızı yapabilirsiniz.

2 yemek kaşığı pişirme sodası ile 2 yemek kaşığı boraksı karıştırın. Böylece doğal bir bulaşık deterjanı elde etmiş olacaksınız.

Bir bardak boraks, bir bardak yemek sodası, bir bardağın dörtte biri ölçüsünde tuz, dörtte biri kadar da limon tuzu ve istediğiniz kokuda birkaç damla bitki yağı (limoni mandalina, portakal) ilave ederek de bulaşık deterjanı yapabilirsiniz.

Plastik bir kapta tuz ve bitki yağını karıştırın. Ardından diğer malzemeleri de ilave edin. Karışımı kapalı bir yerde muhafaza edin. Her yıkamada çamaşır makinesinin yıkama gözüne 1-1,5 kaşık koyun. Yumuşatıcı gözüne de elma sirkesi koyabilirsiniz.

Elde yıkarken

Bir kalıp doğal sabunu rendeleyin. Üzerini kaplayacak şekilde içi su dolu bir kaba koyun. Hafif ateşte sabun tozunu eritin. Karışıma yarım tatlı kaşığı boraks ve yarım tatlı kaşığı çamaşır sodası ilave edin. İyice karıştırın. Her yıkamada bu karışımdan bir tatlı kaşığı kullanın.

Bu karışımla uğraşmak zor geliyorsa, bulaşık makinesi için hazırladığınız deterjanı bitki yağı ilave etmeden yaparak elde yıkadığınız bulaşıklarınızda kullanabilirsiniz.

Ocak ve fırın temizliğinde

Bulaşıkların ardından kirlenen fırın ve ocaklar da temizlenir. Temizleyeceğiniz yüzeye biraz karbonat, biraz tuz ve birkaç damla sirke dökerek yüzeyi öyle silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu