Ev Yapımı Erişte

Doğal beslenmenin önem kazanmasıyla birlikte tüketilecek ürünlerin evde yapımı da artmaktadır. Yoğurttan salçaya, ekmekten reçele kadar pek çok ürün evde taze ürünlerden yapılabilmektedir.

Ev Yapımı Erişte

Tüketimi çok yaygın olan ev makarnası da (erişte) evde yapılabilen besinlerdendir. Erişte yapımında en önemli ayrıntı, hamurun inceliği ve kesme işlemdir. Bunun için makineler de üretilmektedir.

Makinelerin yanı sıra, biraz özen ve sabırla hamuru kendiniz de kesebilirsiniz. Böylece aileniz için lezzetli makarnalar yapmış olacaksınız.

Ev Yapımı Erişte

 

Ev Yapımı Erişte

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 5 su bardağı un
  • 3 yumurta
  • 1,5 su bardağı süt

Yapılışı:

Derin bir kabın içine 5 su bardağı un ilave edin. Unu, kabın ortasında bir havuz oluşacak şekilde, kenarlara doğru itin. Oluşan bu havuza yumurta, süt, zeytinyağı ve tuzu ekleyin. Malzemeleri yavaş yavaş karıştırın. Malzemeler karıştıktan sonra hamuru iyice yoğurun. Eğer hamur yumuşak olduysa, biraz daha un ilave edebilirsiniz. Hamuru boşluk kalmayana kadar yoğurun. Hamuru dört parçaya ayırın. 10-15 dakika dinlendirin. Sonrasında her bir parçayı unlayarak ayrı ayrı açın. Açtığınız hamurları temiz bir örtünün üstüne koyun. 5-6 saat kuruyuncaya kadar bekletin. Kuruyan hamurları 3 parmak genişliğinde şeritlere ayırın ve üst üste dizin. Bu şeritleri 2 mm genişliğinde kesin. Kestiğiniz şeritleri bir gece boyunca kurutun ve ardından fırınlayın. Erişteler hafif pembeleşince fırından alın. İşte erişteniz hazır.

Hazırladığınız erişteyi cam kavanozlarda ya da bez torbalarda muhafaza edin.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu