Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Sütün mayalanmasıyla yapılan yoğurt, besin değeri yüksek fermente bir süt ürünüdür. Güvenle ve sağlıklı tüketilebilecek, içeriğinden emin olunabilecek ev yapımı yoğurt evde yapılabilir.

Pek çok kültürde yer alan yoğurt yüzyıllardır tüketilmektedir. Siz de günlük yoğurt ihtiyacınız için yoğurdunuzu evde kendiniz yaparak sağlıklı beslenebilirsiniz.

Ev yapımı yoğurt için ilk koşulu mayanın iyi olmasıdır. İyi maya için taze inek sütü kullanılmalıdır. Yoğurdu mayalayacağınız kabın üstünü bir örtüyle örtün ki ısı kaybolmasın. Mayalama için çömlek, cam ya da porselen kap kullanın.

Bir kilodan fazla süt mayalayacaksanız birden çok kap kullanın. Mayalamayı akşamdan yaparsanız yoğurdu bütün gece buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Eğer yeterli sıcaklıkta olmayan sütten yaptıysanız ve yoğurt tutmadıysa kabı sıcak su dolu bir kaba yerleştirerek bekletin.

Maya Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • Günlük süt
  • 7 adet haşlanmamış çiğ nohut

Yapılışı

7 adet haşlanmamış çiğ nohutu cam kavanoza koyun. Kavanoza elinizi yakmayacak sıcaklıkta 1 bardak süt koyun. Bu cam kavanozu ağzı açık şekilde fırını içine koyun. Fakat kesinlikle fırını çalıştırmayın. Fırın karanlık olduğu için sütün mayalanmasını sağlayacaktır. Bu sebeple fırına koyuyoruz.

24 saat sonra kavanozu fırından çıkarın. İçindekileri tülbentten süzüp ayrı bir kaba koyun. Tülbentte nohutlar ve sütten kalan parçalar kalacaktır. Nohutları atın. Sütten kalan parçalar sizin yoğurt mayanız olacak.

Şimdi yoğurt yapmak için bu mayayı arttırmanız gerekir. Yine bir bardak sütü elinizi yakmayacak ısıya getirin. Yukarıda tülbentten geçirip bir kenara koyduğunuz mayanın üstüne bu sütü koyun. Tahta kaşıkla karıştırın. Bu defa cam kavanozu fırında 12 saat tutun. Bu işlemi 4-8 defa tekrarladığınızda elinizde yoğurt için yeterli maya olacaktır. Yoğurdunuzu bu maya ile yapabilirsiniz.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yukarıda hazırladığınız mayayı yoğurt yapımında kullanacaksınız. Yoğurt için günlük süt ya da taze bir litre süt kullanabilirsiniz. Taze süt kullanacaksanız 15 dakika kaynatmanız gerekir. Taze süt inekten sağılıp hiç işlem görmediğinden insan sağlığına zararlı mikroplar içerebilir. Bunun için 15 dakika kaynatılmalıdır. Günlük pastörize süt kullanacaksanız kaynatmaya gerek yok, ısıtmanız yeterli olur.

Kaynamış sütü kapaklı bir cam kavanoza koyun., soğumaya bırakın. Süt dokunabileceğiniz ısıya geldiğinde mayalayabilirsiniz. Yukarıda hazırladığınız mayadan 1 kaşık alın. Bunun için tahta kaşık kullanın. Mayayı sütün içine katın. Kavanozu çalkalamadan kapağı açık olacak şekilde fırının içine koyun. Fırının kapağını kapatın, fakat çalıştırmayın. Burası karanlık olduğu için fırında tutacaksınız. Kavanozu bir gece boyunca ortada tutun. Sabah kavanozun kapağını kapatıp buzdolabına koyun. Yoğurt hazır. Artık tüm ev yapımı yoğurt her yaptığınız yoğurttan bir kaşık maya ayırarak yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu