Ev Yapımı Yoğurt

Besin değeri yüksek, fermente bir süt ürünü olan yoğurt tarifi sütün mayalanması ile yapılır. İçeriğinden emin olabileceğiniz, güvenle ve sağlıklı tüketebileceğiniz yoğurdunuzu evde kendiniz yapabilirsiniz.

İlk olarak kimler tarafından tüketildiği bilinmemekle birlikte birçok kültürde yer almaktadır. Yoğurt, 6000 yıldır üretilip tüketilmektedir. Yoğurdu birçok yemeğin yanında sade olarak yiyebileceğiz gibi, birçok garnitürlerin ve sosların ana malzemesi olarak da kullanabilirsiniz.

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

  • Yoğurdu mayalayacağınız kabın üstünü bir örtüyle örtmeniz gerekir. Böylece kabın ısısını korumuş olacaksınız.
  • Mayalama için çömlek kapları kullanmanız önerilir. Eğer çömlek kabınız yoksa, cam ya da porselen tercih edebilirsiniz.
  • Bir kilodan fazla sütten mayalama yapacaksanız, kullanımının kolay olması için, birden çok kap bulanmanız pratik olacaktır.
  • Mayalamayı akşamdan yaparsanız yoğurdunuz bütün gece buzdolabında dinlenerek sabaha kullanıma hazır hale gelir.
  •  İsterseniz temiz bir bez yardımıyla süzerek süzme yoğurt elde edebilirsiniz.
  • Eğer yeterli sıcaklıkta olmayan sütten yaptıysanız ve yoğurt tutmadıysa kabı sıcak su dolu bir kaba yerleştirerek bekletin.
  • Mümkünse taze inek sütü kullanmaya çalışın.

Yoğurt Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre günlük süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı

Ev yapımı yoğurt tarifi için pastörize günlük süt kullanırsanız sütü ılık kıvamda ısıtın. Organik çiğ süt kullanacaksanız sütü önce kaynatın. Soğuduğunda ılık kıvama gelince kullanın.

Yoğurt mayalamak için kapaklı cam bir kase veya kavanoz kullanın.

Sütü mama ılıklığında ısıtın. İçinden 1 kepçe kadarını bir kaseye alıp 2 kaşık yoğurtla karıştırın ve bu karışımı ılık süte ilave edip yavaşça bir kez kaşığı sütün içinde dolaştırıp kavanozun ağzını kapatın. Dışını mutfak bezi ile sarıp bir köşeye bırakın ve üzerini bir havlu ile örtüp 8-10 saat kadar mayalanmaya bırakın.

Örtüleri açıp yoğurdu buzdolabına koyup 24 saat dokunmayın ki tam olarak kıvamını alsın. Sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz. Bu yoğurttan tekrar süt mayalamak için 2 kaşık kadar ayırın ve yoğurt yapmaya devam etmek için her seferinde mayalık yoğurdunuzu ayırmayı unutmayın.

Afiyet olsun.

* Bu tarif şef Gülhan Kara tarafından hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu