Evcil hayvanların bahçeye zarar vermesi nasıl önlenir?

Evcil hayvanınız kadar özenle bakıp yetiştirdiğiniz bitkilerinizi de korumak istiyorsunuz. Ancak evcil hayvanların bulunduğu bahçelerde bu durum biraz zorlaşabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için birkaç önlem almanız gerekebilir.

Kediler, köpeklere oranla bahçe ile daha uyumlu bir yaşam sürer. Tırmık darbeleri ile bahçe mobilyalarınıza zarar vermekten fazlasını yapmazlar. Kedinize çekici şekilde tasarlanan tırmalama postları, onun mobilyalarınızı değil de bunu kullanmasını sağlar.

Kedi ve Köpek

Kediler, son derece temiz hayvanlardır. Kedi kumu kullandığınız taktirde, dışkılarını dökmek için dahi bahçenize zarar vermezler. Hatta bitkileri zararlı kemirgenlerden korurlar.

Köpek sahibi olanlar için durum biraz daha zorlaşır. Çünkü köpekler hareket etmeye ihtiyaç duyan, enerjik ve çabuk sıkılan hayvanlardır. Enerjilerini atmak için bir şeyler yapamazlarsa, bahçedeki bitkiler ve mobilyalar onların favori eğlencesi haline gelecektir.

Köpeğinizi her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarıp enerjisini atmasını sağlarsanız bahçenizde geçirdiği zamanlarda daha durgun olmasını sağlarsınız. Gün içerisinde harcaması gereken enerjiyi harcamış olduğundan, bahçede geçireceği zamanlarda bahçe ile daha uyumlu olacaktır. Bahçede köpeğinizin oynayacağı oyuncaklar bulundurmak da enerjisini dindirmekte etkili olacaktır.

Köpekler acı tat taşıyan şeyleri sevmezler. Mobilyalarınıza sıkacağınız acı elma spreyi problemi büyük oranda çözer.

Eğer bahçedeki kanepede uyuyorsa, bir örtü sererek kanepenin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Sizin bahçenizle ilgilendiğiniz gibi evcil hayvanlarınız da ilgilenmeniz gerektiğin ve onların birer dostunuz olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu