Evcil hayvanların bahçeyle uyumlu yaşamasını sağlamak

Gözünüz gibi baktığınız evcil hayvanınız gibi, bahçenizi ve bitkilerinizi de korumak istiyorsunuz. Ancak bu durum, evcil hayvanların bulunduğu bahçelerde biraz zorlaşabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek, kedi ya da köpeğinizin bahçenizle uyumlu bir yaşam sürmesini sağlamak için birkaç önlem almanız gerekebilir. 

Kediler, köpeklere oranla bahçe ile daha uyumlu bir yaşam sürer. Tırmık darbeleri ile bahçe mobilyalarınıza zarar vermekten fazlasını yapmazlar. Son derece temiz olan kediler, kedi kumu kullandığınız takdirde, dışkılarını gömmek için dahi bahçenize zarar vermezler. Hatta bitkilerinizi zararlı kemirgenlerden korurlar.

Köpek sahibi bireyler için durum biraz daha farklıdır, çünkü köpekler, hareket etmeye ihtiyaç duyan, enerjik ve çabuk sıkılan hayvanlardır. Enerjilerini atmak için bir şeyler yapamazlarsa, bahçedeki bitkiler ve mobilyalar onların favori eğlencesi haline gelecektir.

Köpeğinizi her gün, düzenli olarak yürüyüşe çıkarıp, enerjisini dengelerseniz, bahçenizde geçirdiği zamanlarda daha durgun olmasını sağlarsınız. Gün içerisinde harcaması gereken enerjiyi harcamış olduğundan, bahçede geçireceği zamanlarda bahçe ile daha uyumlu olacaktır. Bahçede, köpeğinizin oynayabileceği renkli oyuncaklar bulundurmak da enerjisini dindirmekte faydalı olacaktır.

Sizin bahçenizi koruduğunuz gibi, köpeğinizin de sizi koruduğunu ve her zaman yanınızda olacak sadık dostunuz olduğunu unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu