Evde Atatürk Çiçeği Bakımı ve Üretimi

Atatürk çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kışın kıpkırmızı rengi ile çok tercih edilen bir bitki olan Atatürk çiçeği ile ilgili evde bakım bilgileri.

Atatürk çiçeği kışın yaprak dökmeyen bir çalı türü olup, sütleğengillerdendir. Atatürk zamanında ülkemize getirildiği ve ulu önder tarafından çok sevildiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Yılbaşına doğru açan sarı minik çiçekler ve bu çiçeklerin altındaki kıpkırmızı çiçek bürgüleri yaklaşık iki ay sürer. Kış mevsiminde renkli ve canlı görünümü dolayısıyla çok tercih edilen bir bitkidir. Bitkinin öz suyu bazı hassas tenlerde rahatsızlık yaratabilir. Noel çiçeği olarak da bilinen çiçeğin bakımı için:

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği Bakımı

Su: Suyu çok seven bir bitkidir. Nemli ortamları tercih etmek gerekir.

Toprak: Toprağına yaprak çürüntüsü, kil ve yanmış çiftlik gübresi karıştırılması gerekir.

Birinci yılında çiçek için saksı değişimine gerek yoktur. İkinci yılında da muhafaza ediliyorsa, özenle yerinden sökülür, toprağı çıkarılıp saksıya uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.

Gübre: Atatürk çiçeğine ayda bir sıvı gübre verilmelidir.

Işık: Aydınlığı sever. Direk ışığa maruz bırakılmamalıdır.

Isı: Ilık ortamları sever. Bulunduğu ortam kışın en düşük 15 santrigat derece olmalıdır. Çok sıcak ortamlardan da hoşlanmaz.

Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır

Üretimi tohum ve çelikle olmak üzere iki şekilde yapılır. Tohumla üretim daha çok dış mekân olarak kullanılan çeşitlerde uygulanmaktadır. Tohumlar toplanır ve soğuk katlamaya (2 – 7 0C) bırakılır. İlkbaharda tohumlar tohum kasasına atılır. Tohum kasasına konulacak kompostun drenajı iyi olmalıdır. Tohum atıldıktan sonra üzerine kapak atılmalıdır. Kapak olarak da daha çok vermikulit ve kum karışımı kullanılmaktadır. 15 – 18 0C’de çimlenme gerçekleşir. Çimlenme oluncaya kadar karanlık ortamda tutulmalı daha sonra aydınlık bir yere alınmalıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu