Evde bilgisayar kullanımı ve bakımı

Artık her evde en az bir bilgisayar bulunuyor. Evinizde kullandığınız bilgisayarlar ayrı bir bakım gerektiriyor. Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak için düzenli bir bakım yapmalısınız.

Bilgisayarınızı elektrik akımının yaratacağı hasardan korunmak için; alabileceğiniz tek önlem toprak priz kullanmaktır. Yapı marketlerinden temin edebileceğiniz özel prizleri de kullanabilirsiniz.

Ani akım çeken; ütü, süpürge ve fön makinesi gibi elektrikli aletleri aynı anda kullanmamaya özen gösterin.

Bilgisayarınızı güneş almayan, havadar bir yere yerleştirebilirsiniz. Bilgisayarı aşırı tozlu ortamlardan uzak tutun.

Bilgisayarın yanında bir şeyler yiyip, içmeyin. Özellikle su, meyve suyu gibi sıvı dökülmelerine karşı bilgisayarınızı koruyun.

Çalışan bilgisayar sürekli ısı üretir. Çalışan fanlar ise bu ısıyı en aza indirmek için çalışır. Fanın rahat çalışabilmesi için, bilgisayar kasasını rahat hava alacak şekilde yerleştirmelisiniz. Fan rahat hava alamadığı taktdirde, işlevini yeterince yerine getiremez. Bu ram ve hard diskin ısı denetimsiz çalışmasına ve sonucunda da bozulmasına neden olur.

Bilgisayar fanınız eskisinden daha fazla ses çıkararak çalışıyorsa, bu içinin temizlenme vakti geldiğinin göstergesidir. Elektrikli süpürgenin hortumunla fanın etrafındaki tozları çekebilirsiniz.

Bilgisayarınızı sadece evde kullanacaksanız, küçük ve uygun fiyatlı yeni netbook’ları tercih edebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda odanızda yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu