Evde Canlı Çiçek Dekorasyonu

Evde canlı çiçek dekorasyonu yapmak istiyorsanız en uygun ev bitkilerini seçmenize yardımcı olacak önerilerimiz var.

Evde canlı çiçek dekorasyonu yapmak ya da evde canlı çiçek köşesi oluşturmak mı istiyorsunuz? Evde yeşil bir alan oluşturmak mümkün. Parkları, bahçeleri çok seviyoruz. Çünkü onlarda bir canlılık var. Haydi doğayı eve taşıyalım. İşte birbirinden güzel önerilerimiz.

Evde Bitki Beslemenin Faydaları

Elbette bitkiler dekoratif olmalarından öte bir anlam ifade ederler. Her şeyden önce bize doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatırlar. Havayı temizlerler. Bitkilerle ilgilenmek kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Araştırmacılar bitkilerle bir arada olan insanların konsantrasyon sorunu yaşamadıklarını söylemektedir. Bitkiler ortamdaki sesleri absorbe ederek daha sessiz bir ortam sağlar. Her şeyden önemlisi de oksijen kaynağıdırlar.

Evde Canlı Çiçek Dekorasyonu İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Areka Palmiyesi

Areka palmiyesi

Dekorasyonda en çok kullanılan bitkilerdir. Küçük saksıda olanlar masa üstünde tutulabilir. Büyük olanları daha dikkat çekicidir. Büyük saksıda olanları masa, pencere ya da koltuk kenarında güzel görünür.

Özellikle büyük bir salonunuz varsa areka palmiyesi sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Soft duvar renkleriyle mükemmel uyum sağlar.

Çin Herdemyeşili

Çin herdemyeşili

Süs bitkileri içinde oldukça popülerdir. Fazla ışık istemediği için fazla ışık almayan alanlarda çin herdemyeşil bitkisi kullanılabilir. Yaprak dökmediği için bakımı da kolaydır. Küçük olanları pencereye yakın alanlarda masa üzerine, büyük olanları ise büyük saksılarda yerde tutabilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği

Kurdele çiçeğinin koyu yeşil ve çeşitli boylarda iri yaprakları vardır. Bulunduğu ortamda kendini hemen gösterir. Özellikle komodin üstü ya da televizyon ünitesinin yanında güzel görünecektir. Şekli dolayısıyla bir standın üzerine çok yakışır. Bunun yanı sıra uygun bir banyonuz varsa banyoda da kullanabilirsiniz. Salonda ya da mutfakta tavandan sarkıttığınız bir sepetin içine yerleştirebilirsiniz. Balkonlarda da tercih edilebilir.

Ok Başı Çiçeği

Ok başı çiçeği

Rengi ve farklı şekli sebebiyle çok tercih edilen bir bitkidir. Küçükken yaprakları kalp şeklindedir, büyüdükçe ok başı şeklini alır. İyi bir tırmanıcı bitki olduğundan sarkıtılarak kullanılabilir. Bir standda tutmak istiyorsanız en üste koyun.

Antoryum Çiçeği

Antoryum

Antoryum yıl boyunca çiçek açtığı için her daim güzel görüntüsünü korur. Kalp şeklinde kırmızı, turuncu çiçekleri vardır. Kanepelerin ya da sandalyelerin yanında odak merkezi haline gelebilir. Raflar için de uygundur.

Ev Dekorasyonunda Bitki Kullanımı İçin Fikirler

 • Bitkileri sepete asabilirsiniz.
 • Çekmecelerin ve rafların üzerine, orta masalara ve yan masalara yerleştirilebilir.
 • Bitkiler bir merdivenin köşelerine yakışır.
 • Dekoratif iç mekan bitkilerini pencerenin bir plakasına, buzdolabının üstüne veya yatak köşelerine yakın yerleştirebilirsiniz.
 • Duvarlarda üst üste iki üç raf kullanarak küçük bir iç bahçe kurabilirsiniz.
 • Bitkinin güzelliğini daha da artıracak güzel saksıları seçebilirsiniz. Odanızın mevcut dekoruna uyacak saksıları seçebilirsiniz.
 • Denemeyi seviyorsanız, artık kullanmadığınız büyük eski kahve kupaları veya büyük mutfak kaplarında bitki yetiştirin. Bitkiler, ihtiyaç duydukları toprak, hava, su ve ışığa sahip oldukları sürece her şeyde büyüyebilir.
 • Bitkiyi barındıracak kadar büyük olan teneke kutular, farklı bir tarz katmaktadır.
 • Mutfaklarda, kavanozları duvarlara asın ve onları yemek pişirmek için kullandığınız toprak ve köklerle doldurun.
 • Boş köşelere büyük bir bitki koymak kesinlikle evinizin harika görünmesini sağlayacaktır.
Evde canlı çiçek dekorasyonu

Bitkilerle Dekorasyonun Püf Noktaları

 • Süs bitkilerinin güzelliği, içine koyduğunuz saksı tipi ile ön plana çıkar. İşin püf noktası, doğru saksıyı kullanmaktır.
 • Bütün bitkiler biraz güneş ışığını sever. Sağlıklı gelişim için onları haftada bir kez açık havada tuttuğunuzdan emin olun.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin.
 • Yaprakları belli aralıklarla temizleyin. Yaprakları nefes alabilmeleri için haftada bir kez akan su altında yıkayın. Yaprakları çabucak temizlemek için sprey de kullanabilirsiniz.
 • Toprağı nem açısından kontrol edin. Toprak parmağınıza yapışırsa nemlidir ve fazla su gerektirmez.
 • Bütün ev bitkileri zararlılara karşı hassastır. Bitkileri ile ilgili olarak haşere içermemesi için uygun böcek ilacı kullandığınızdan emin olun.
 • Bitkileri içeride tutarken, su sızıntısı için altlarında bir kap tutun.
 • Bazı bitkiler evcil hayvanlar ve çocuklar için toksiktir. Kendilerine ulaşabilecek bir alana koymadan önce bitki hakkında araştırma yapın.

Evde canlı çiçek dekorasyonu yapmak için bu bilgilerden faydalanın. Siz bol yeşillikli bir yaşam diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu