Evde en sık temizlenmesi gereken yerler

Evinizi mikroplardan nasıl temizleyeceğinize yardımcı olacak ipuçları.

Evinizdeki mikroplardan ve kirlenen her şeyi çok yorulmadan ve güçlü kimyasal temizleyiciler kullanmadan temizleyebilirsiniz. 

Temizlik malzemeleri 
Eviniz kirlenmeye başladığında ilk planlamanız gereken şey temizlik malzemeleridir. Tabi temizlik malzemelerinin de temiz olması kusursuz temizlik için önemlidir. Naylon ve paslanmaz çelik ovalama telleri ile fırçaları bulaşık makinesine yerleştirin. Daha sonra durulayın, ıslak bezleri yıkadıktan sonra kuruması için asın. Zira çok kısa süre içinde kokmaya başlayabilirler. 

Tuvalet temizliği 
Sadece klozeti temizlemeyin. Asıl temizlenmesi gereken yer klozetin kenarları ve çevresidir; özellikle de evde küçük çocuk ve eşiniz de varsa. Klozet ve kenarlarını her zaman aşağı doğru silin. En azından haftada bir kere tuvalet yüzeyini paspaslayın. 

Mutfakta evye temizliği 
Mutfakta hiç şüphesiz en çok kirlenen yerlerin başında evye gelir. Yemek artıkları zamanla lavabonun giderlerini tıkar ve kötü kokuya neden olur. Boruların çok uzun olmaması suyun daha hızlı tahliye olmasına ve kötü kokuların engellenmesine neden olacaktır. Lavabonun temizliği için öncelikle bir fincan kabartma tozu ve hemen arkasından beyaz sirkeyi lavaboya dökün. Bir dakika bekletin.Daha sonra bir çaydanlık kaynar suyu boşaltın.Bu işlemi haftada bir defa yapın.İşlemin sonunda evyeden suyun daha hızlı tahliye olacağını görebilirsiniz. 

Kapı kolları 
Genelde evlerde kapı kollarının temizliği, evde yaşayanların tutumuna bağlıdır. Eğer küçük çocuğunuz varsa, haftada bir defa ıslak bir bezle kapı kollarını aşağı doğru silin ya da sıcak sabunlu suyla yıkayın. Özellikle banyo süpürgeliklerini temizlerken, kapı kolunu da yıkamaya özen gösterin. 

Mikrodalga fırın temizliği 
İnsanlar genellikle, mikrodalga fırınları temizlemeyi unutur. Hâlbuki zamanla içleri oldukça kirlenir. Mikrodalga fırının temizliği için, sıcak sabunlu suyla yıkayın ve bir sünger yardımıyla durulayın. Sünger dışında, sert metal ovalama tellerinden kullanmayın. Bu teller fırının yüzeyini çizip zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu