Evde Enerji Tasarrufu

İhtiyaç duyulan enerji ile ihtiyaç fazlasını (israfı) birbirinden ayırt etmek gerekir. Bunun için de enerji tüketimini kontrol eden araçlar kullanmak gerekiyor.

Ev içi enerji kullanımınızı otomatik olarak ölçen aletler yardımıyla kullanımın hangi günlerde ve saatlerde arttığını öğrenmek mümkün. Dolayısıyla tasarruf çözümlerine de bu doğrultuda karar verebilirsiniz. Ayrıntılı ölçüm verileri, tasarruf konusunda teşvik edici olur.

Bilinçli tüketim ve doğru tasarruf çözümleri sayesinde evlerde enerji kaybının önlenmesi mümkün olabilir.

Tasarruf için neler yapılabilir?

Evinizin dış cephesine mantolama yaptırmalısınız. Böylece kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engellemiş olacaksınız.  Artık Türkiye’de de dış cephe mantolaması yasal bir zorunluluk haline geliyor. Her binanın Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması gerekiyor.

Duvarlara uygulanan mantolama örneğinde olduğu gibi camlarınızdan da ısı kaybını önleyebilmek için önlem almalısınız. Cam filmi sayesinde camlarınızdan giren sıcağı ve soğuğu engelleyebilirsiniz. Bu yöntem, ısı kaybını büyük oranda engeller. Seramik cam filmleri kullanırsanız yazın güneşin zararlı ışınlarından da korunmuş olursunuz.

Hem güneşin zararlı ışınlarından korunmak hem de ortamdaki ısı kaybını engellemek için panjurlardan da faydalanabilirsiniz.

Kullandığınız pencereler ahşap çerçeve ise cam kenarlarının macunlandığından emin olmalısınız. Çerçevelerde bir boşluk olmamalı. PVC kasa ve doğramalar ısı kaybını önlemek için uygundur. Ahşap kapı ve pencerlerde izolasyon bantları ile yalıtım sağlayabilirsiniz.

Evinizde ısı yalıtımlı açık renk boyaları tercih edebilirsiniz. Bu tür boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma konusunda da tasarruf sağlamış olursunuz.

Salonunuzda bulunan bitkilerin serinletme etkisinden faydalanabilirsiniz.

75 vatlık akkor flamanlı ampuller yerine 15 vatlık tasarruflu ampuller kullanıldığında aynı aydınlatma kalitesinin yüzde 80 daha az enerji tüketimi ile elde edilebilir.

Oda termostatı veya termostatik radyatör vanası, ısı derecesine göre enerji harcamalarında tasarruf sağlar.

Ölçüm verileri, evinizde tasarruf için doğru çözüm yöntemlerine yönelmenizi sağlar ve gelişigüzel çözümlere yönelmekten çok daha güvenilir sonuçlar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu