Evde Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Yapay renklendiricilerin kullanıldığı kimyasal gıda boyası kullanmak yerine evde gıda boyası yapabilirsiniz.

Rengarenk gıda boyaları yapmak için sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz. Hazır alınan gıda boyaları kadar canlı renkte olmasalar da sağlık açısından uygun olmaları sebebiyle doğal gıda boyaları tercih edilmelidir.

Evde Gıda Boyası Yapımı

Kırmızı Gıda Boyası İçin Pancar

Katı meyve sıkacağı kullanarak 3 adet orta boy pancarın suyunu çıkarın. Bu suyu 3 tepeleme yemek kaşığı toz şekerle kaynatın. Böylece kırmızı gıda boyası elde etmiş olacaksınız. Bu boyayı hamur işlerine renk vermek için kullanabilirsiniz. Her kullanım için iki kaşık yeterli olacaktır.

Pembe Gıda Boyası İçin Kabartma Tozu ve Pancar

Katı meyve sıkacağı kullanarak 3 adet orta boy pancarın suyunu çıkarın. Bu suyu 3 tepeleme yemek kaşığı toz şekerle kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereye bir paket kabartma tozu ekleyin. Elde ettiğiniz boya koyu olursa, su ilave edebilirsiniz.

Turuncu Gıda Boyası İçin Havuç

Katı meyve sıkacağında 5-6 orta boy büyüklükteki havucun suyunu çıkarın, havuç suyuna 1 kaşık toz şeker atın ve kaynatın. Bu şekilde turuncu gıda boyası elde edebilirsiniz.

Mor Gıda Boyası İçin Kırmızı Lahana

Katı meyve sıkacağında küçük boy bir lahananın suyunu çıkarın. Üzerine 4-5 kaşık toz şeker ilave edip kaynatın.

Yeşil Gıda Boyası İçin Ispanak

Meyve sıkacağında bir demet ıspanağın suyunu çıkarın. Bunu 5-6 yemek kaşığı şekerle kaynatın. Keklerde de dahil olmak üzere her hamur işinde kullanabilirsiniz.

Mavi Gıda Boyası için Kırmızı Lahana ya da Yaban Mersini

2 su bardağı yaban mersininin suyunu çıkarın. Bu suyu 1 toz kaşığı şekerle kaynatın. Katı meyve sıkacağında küçük boy bir lahananın suyunu çıkarın. Üzerine 4-5 kaşık toz şeker ilave edip kaynatın. Kaynadıktan sonra bir paket kabartma tozu ilave edin.

Sarı Gıda Boyası için Aspir ya da Safran Otu

Sarı renk elde etmek için Safran ya da aspir otunu toz halinde hamur ve kremalarınıza doğrudan ilave edebilirsiniz.

Buraya kadar verilen gıda boyası tarifi tatlılarda kullanılmak içindi. Tuzlularda da gıda boyası kullanılabilir. Bunun için yukarıdaki tarifleri şekerle değil tuzla yapmanız gerekir. Hazırladığınız boyaları ağzı kapalı kavanozlarda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Gıda Boyası Nasıl Kullanılır?

Renkli, gösterişli yemekler her zaman daha çok iştah açar. Her yemeğe olmasa da, pastalar ve tatlılar başta olmak üzere birçok şeye gıda boyası katarak renk vermek mümkündür.

Gıda boyaları, ıspanak, maydanoz, safran ve kırmız gibi bitkilerden üretilen, içinde kimyasal hiçbir şey bulunmayan zararsız boyalardır. Gıda boyalarını içinde kimyasal madde olmadığı için tatlı, pasta, krema, dondurma, jöle ve şuruplarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gıda boyaları toz halindedir. Kullanmak istediğiniz renkteki boyayı küçük bir şişenin içine, şişenin yarısını dolduracak kadar koyun. Üzerini sıcak su ilave edin. Daha sonra boya eriyinceye kadar şişeyi iyicene çalkalayın. Gerektiğinde dondurma, pasta, krema ve şurubun içine birkaç damla damlatmak suretiyle kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu