Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Kışlık halıların kaldırılıp yazlık halıların serilme vakti geldi. Halıların kaldırılmadan önce temizlenmesi gerekiyor.

Halı temizleme firmalarından temizlik hizmeti alabileceğiniz gibi halıları evde de yıkayabilirsiniz. Özellikle dokuma halıların temizliği özen gerektirmektedir. Halılarınızı evde kendiniz yıkayacaksanız halıların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak yıkama önerilerini dikkate almalısınız.

Halılarınızı evde yıkamaya karar verdiyseniz, bu işlem için banyoyu kullanabilirsiniz. Küvet halı yıkama için ideal bir yerdir.

Halı Yıkama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken ilk unsur deterjan seçimidir. Piyasadaki bazı halı yıkama şampuanları halıların renklerine zarar vermektedirler. Özellikle yün ve kök boyalı halılarda deterjan seçimi önemlidir. Deterjan yerine ev sabunu ya da Arap sabunu kullanabilirsiniz.

Halınızın uç kısımlarındaki saçakları, makine ile temizlemek yerine fırça yardımıyla temizleyin. Saçaklar ince ve cılız oldukları için, deterjanı ve suyu tam olarak ememezler.

Halınızın üst yüzeyini yıkadıktan sonra, alt yüzeyini de yıkamanız gerekir. Sıvı maddelerin dökülmesiyle oluşmuş olan lekeler, halınızın alt kısmına da geçmiş olabileceği için, koku ve bakteri üretirler.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur durulamadır. Kalan deterjan artıkları halının yıpranmasına sebep olur. Bu sebeple halılar bol su ile iyice durulanmalıdır.

Halıları yıkarken ağartıcı özelliği bulunan hiçbir ürün ve çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Ağartıcılar halının yapısının bozulmasına sebep olur.

Halıları yıkadıktan sonra durulamadan önce yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Böylece halılarınız daha yumuşak bir dokuya sahip olur.

Halıları kurutmak için güneş görmeyen, havadar bir yer tercih etmelisiniz. Doğrudan gelen güneş ışınları halıya zarar verir. Halının hızlıca kuruması için nemli günleri tercih edebilirsiniz.

Halılarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, yıkama önerilerini dikkate almanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu