Evde Hijyen Sağlamak İçin Hangi Temizlik Yöntemleri Kullanılmalı?

Evde hijyen sağlamak için kullanabileceğiniz “doğru” malzemeler ve yöntemle nelerdir? Koronavirüs gündemi sebebiyle sık sık bu soruyu soruyoruz. Kredi kartını çamaşır suyuna sokmak doğru mu? Ya temizlik malzemelerini karıştırarak kullanmak mümkün mü?

Temizlik uzmanı Jolie Kerr koronavirüs gündeminde sık soruların temizlik sorularını şmöyle cevaplıyor:

Gündem sebebiyle temizlik konusunda hassasiyet artmış durumda. Fakat bilgi kirliliği de söz konusu. Virüslerden kaçarken başka hastalıklara yakalanmamak için doğru yöntemlerle temizlik yapmak oldukça önemli Peki nasıl? İşte en çok sorulan sorularla evde hijyen sağlamak için doğru temizlik yöntemleri:

Evde Hijyen Sağlamak İçin Doğru Yöntemler

Ellerini bulaşık deterjanı ile yıkayabilir misiniz? Bir poşeti fayans temizleme spreyi ile dezenfekte edebilir misiniz?

Uzmanların genellikle insanları temizlik ürünlerinin başka amaçlarla kullanma konusunda uyarırlar. Çünkü malzemeleri başka alanlarda kullanırken temizlemeye çalıştığınız şeye zarar verebilir ve / veya hastalanabilirsiniz.Temizlik ürünlerinin -özellikle çamaşır suyu, alkol veya amonyak içeren ürünleri- yanlış kullanımının öldürücü sonuçları olabilir.

Bir ürünü kullanmadan önce danışmanız gereken üç bilgi kaynağı vardır:

 • Üreticinin kullanım ve güvenlik talimatları
 • İçerik listesi
 • Ürünün güvenlik veri sayfası

Kullanım ve güvenlik talimatları, malzemelerle birlikte, ürünün ambalajında ​​bulunabilir. Bununla birlikte, küçük baskı nedeniyle okunması zor olabilir. Aynı bilgilere, ürünün internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Bunu muhakkak okumalısınız.

SDS özellikle yararlıdır çünkü içerik, kullanım, tehlikeler ve uyarılar gibi istediğiniz tüm bilgileri tek bir belgede sağlar. Burada örneğin ilk yardım önlemlerini, yangın tehlikesi uyarılarını, kullanım ve depolama talimatlarını vb. bilgileri bulabilirsiniz.

Size yardımcı olacak bazı temizlik önerileri:

Bir ürün ağartıcı (sodyum hipoklorit) içeriyorsa, su dışında herhangi bir kimyasal ile karıştırmamalısınız. Ayrıca renk kaybına neden olabileceğinin ve kumaşlarda kullanılmaması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Bir ürün izopropil alkol içeriyorsa, sert yüzeyleri dezenfekte etmek için güvenle kullanılabilir ve genellikle ciltte güvenlidir, ancak kuruma ve tahrişe neden olabilir. Bununla birlikte, izopropil alkol yanıcı olduğu için dikkatle kullanılmalıdır.

Bir ürün hidrojen peroksit içeriyorsa, sirke ile karıştırılmamalıdır. Kombinasyon, gözleri, cildi ve solunum sistemini ciddi şekilde tahriş edebilen aşındırıcı bir asit oluşturur.

Bununla birlikte, genellikle dikkatli olun; güvenli olduğundan emin değilseniz bir ürünü kullanmayın, temizlik ürünlerini karıştırmaktan kaçının ve belirtilmemiş bir kullanım için bir ürün kullanacaksanız, küçük, göze çarpmayan bir alanda test yapın. Yani: Ehliyetinizi çamaşır suyuna batırmayın ve okunamaz olduğunda şaşırmayın.

Telefonu, prizleri ve kapı tokmaklarını temizlemeniz gerekiyor, ancak şu anda alkollü mendil, clorox mendil veya tek kullanımlık eldivenler alamıyorsunuz. Bu durumda ne yapmalısınız?

Neyse ki izopropil alkol haricinde Covid-19 hastalığına neden olan yeni koronavirüs ve SARS-CoV-2 için dezenfeksiyonda etkili olan çok sayıda temizlik ürünü var.

Bahsetmeye değer bir ürün klorlu ağartıcıdır, yani bildiğimiz çamaşır suyu. Peki bu ürün hakkında ne bilmeliyiz?

 • Söz konusu ürün çamaşır suyu içermektedir ve koronavirüs üzerinde dezenfektan olarak çalışacaktır.
 • Söz konusu ürün çamaşır suyu içerir ve kumaşlarda renk kaybına neden olabilir.
 • Söz konusu ürün ağartıcı içerir ve cilt tahrişine neden olabilir ve gözlere yutulursa veya gözlere bulaşırsa zararlı olacaktır.
 • Söz konusu ürün ağartıcı içerir ve bu nedenle su dışındaki HERHANGİ kimyasallarla karıştırılmamalıdır.

Çamaşır suyu şu anda çoğu insan için akıllı bir seçim olacaktır, çünkü önceden nemlendirilmiş temizleme mendillerinden daha yaygın, ucuz ve daha az masraflıdır. Ancak çamaşır suyunu dikkatli ve sorumlu bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Kullandıktan sonra ortamı muhakkak havalandırın.

Dezenfektan hazırlamak için formül: Bir litre suya 4 çay kaşığı çamaşır suyu eklemeniz yeterli.

Cüzdan ve telefon kılıfı gibi deri ürünler için ne yapmalısınız?

Bu genellikle insanları korkutuyor, çünkü gerçek deri ürünler tıpkı insan derisi gibi tehlike barındırabilir.

Deri ürünleri koronavirüs üzerinde etkili olduğu bilinen bir malzemeyle temizlemeniz ve çok fazla temizlemeniz gerekir. Ancak bundan sonra, kurumayı ve çatlamayı önlemek için nemlendirmelisiniz.

Deri bir cüzdan veya el çantasını temizlemek için izopropil alkol kullanabilirsiniz, ancak temizledikten sonra deriyi biraz deri kremi ile işlemden geçirmelisiniz.

Sıvı sabun kalıp sabunundan daha mı iyidir?

İkisi de iyidir! Sıvı sabun bugünlerde daha popüler, ancak ellerinizi kalıp sabunu ile yıkamak az ya da çok etkili değildir. Uygun el yıkama tekniği kullandığınız sabun tipinden daha önemlidir -sıvı, köpük ve çubuk sabunların hepsi 20 saniye boyunca el yıkamak için kullanıldığında etkilidir.

Dezenfektan spreyleri kendi üzerinizde kullanabilir misiniz?

Bunu yapmayın. Bu kötü bir fikir. Dezenfektanı kendinize veya başkalarına püskürtmeyin. Bu spreyler cilt için dezenfektan olarak kullanılmaz ve solunduğunda, yutulduğunda, gözlerle ve ciltle temas ettiğinde tehlikelidir. Kendinize dezenfekte sıkmayın.

Karton kutuları dezenfekte etmeli misiniz?

Paketleri dezenfekte etmeyin, mümkünse bunları açın ve ambalajı ev dışında atın, ardından ellerinizi yıkadıktan sonra ellerinizi yıkayın. Karton kutuları ya da torbaları kesinlikle kullanmaya devam etmeyin. Temas etikten sonra da elinizi yıkayın.

Elleri Nasıl Yıkamak Gerekir?

Evde hijyen sağlamak için öncelikle ellerinizi doğru şekilde yıkamanız gerekir.

Uygun el yıkama özellikle önemlidir, çünkü mikropların yayılmasını önlemede çok kritik bir adımdır, ancak bir çalışma insanların yüzde 95’inin yanlış yaptığını göstermektedir.

 • Sabun uygulamadan önce elleri temiz, akan suyla ıslatın.
 • Ellerinizin üstü de dahil olmak üzere her yerini sabunl ovun.
 • Durulamadan ve kurutmadan önce ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın.

El Dezenfektanı: Sabun ve su olmayan ortamlarda tavsiye edilir. Sabun ve suya erişimiz varsa el dezenfektanı kullanmanız gerekmez.

 • Ürünü elinize bir veya iki kez sıkın.
 • Eller kuruyana kadar, ön ve arka dahil olmak üzere her yerini dezenfektn ile ovun.

Dezenfeksiyon: Bu işlemden emin olmak için şu önerilere uymalısınız:

 • Fazla kir veya kiri temizlemek için dezenfekte etmeden önce yüzeyleri önceden temizleyin.
 • Dezenfekte ettikten sonra, yüzeyi ürün etiketinde önerildiği gibi kurumaya bırakın.
 • Telefonunuz gibi ellerinizle sık sık temas eden şeyleri dezenfekte etmeye özellikle dikkat edin.
 • Dezenfektan mendil kullanıyorsanız, kullandıktan sonra atın.

Temizlik Zamanı

Evde:

Yiyecek hazırlamadan önce ve sonra, yemekten önce, banyoyu kullandıktan sonra, çöp veya çocuk bezine dokunduktan sonra ve evcil hayvan yiyeceklerini işledikten sonra ellerinizi yıkayın. Kapı kolları ve priz gibi sık dokunan nesneleri temizleyin ve dezenfekte edin. Evinizden biri hastalanırsa, ek temizleme ve dezenfeksiyon işlemleri için Sağlık Bakanlığı yönergelerini inceleyin.

İşte:

Yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan sonra daima ellerinizi yıkayın. Bir lavabonun yakınında değilseniz, en az% 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Yiyecekleri paylaşmamaya ve sık dokunduğu yüzeyleri rutin olarak temizlemeye ve dezenfekte etmeye çalışın.

Dışarı Çıkmanız Gerektiğinde:

Sık dokunulan yüzeylerle temas ettikten sonra yüzünüze dokunmaktan kaçının. Alışveriş sepetinin kolunu antibakteriyel bir mendil silebilirsiniz. Yeniden kullanılabilir torbalar kullanıyorsanız, eve geldiğinizde yıkadığınızdan emin olun.

Temel Seyahat Sırasında:

Hapşırma, öksürme veya sümürmeniz gerektiğinde herkesten en az 6 metre uzakta durun. Havaalanında, güvenlikten geçtikten ve uçaktan inildikten sonra ellerinizi yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu