Evde Isı Kaybını Nasıl Önleriz?

Soğuk havayla mücadele ettiğimiz bu günlerde evinizin sıcak olmasına daha fazla özen gösteriyoruz. Evinizde sıcaklığı sağlamak kadar, sağladığınız sıcaklığı koruyabilmeniz de önemlidir. Peki evde ısı kaybını nasıl önleriz?

Radyatörlerinizin arkasına alüminyum folyo yapıştırabilirsiniz. Bu işlem sıcaklığın duvardan dışarı çıkmasını engeller. Böylece sıcaklık odada kalır.

Kaloriferlerinizi sık sık silin. Üzerindeki tozlardan arınan kalorifer etrafa daha fazla sıcaklık verecektir. Radyatörlerin duvarda oluşturduğu isleri temizlemek için kuru bir bezin üzerine karbonat dökün. Daha sonra bu bezle sisli yerleri silin.

Kaloriferlerinizi düzenli olarak silmeniz aynı zamanda alerjik hastalıkların artmasını engelleyecektir. Sıcak hava kalorifer üzerindeki tozların havaya karışmasını sağlar.

Prof. Dr. Gülgeç, ısı tasarrufu için yapılabileceklere ilişkin şu bilgileri veriyor:

Pencere camlarının 12 mm aralıklı çift cam yaptırılması durumunda camlardan oluşacak ısı kayıpları yarı yarıya azalmaktadır.

Pencerelerdeki hava sızıntılarını en aza indirin. Pencere kanatlarının doğramayla birleştikleri yerleri yalıtım süngeri ile kapatın.

Pencere ve kapı doğramaları ile duvar arasında bir sızıntı varsa, mutlaka dolgu malzemeleri (alçı, sıva, macun, silikon) ile kapatın.

Eğer pencerelerde panjur ve kepenk yoksa çift cam da yaptıramıyorsanız, şeffaf naylon tabaka ile içten veya dıştan koruyucu bir örtü oluşturun.

Kullanılacak mekanın büyüklüğüne uygun kapasitede ısıtıcı ve soğutucu seçin ve kullanmadığınız mekanları boşu boşuna ısıtıp soğutmayın.

Apartman giriş kapılarını kapatın. Çift kapı veya otomatik kapama sistemi uygulamaları ısının korunması için en kullanışlı yöntemlerdir.

Bu bilgiler ışığında evde ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu