Tasarruf

Evde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Evde ısı tasarrufu yapabilmek için ısı yalıtımının doğru yapılmış olması gerekir. Kombiyi çok çalıştırdığınız halde fatura yüksek geliyorsa ve üstelik eviniz de ısınmıyorsa çözmeniz gereken bir sorun var demektir.

Dış cephedeki yalıtımın kötü yapılmış olması, pencerelerin soğuk havayı geçirmesi, kapıların yeterince iyi kapanmaması, arızalı petekler gibi sebeplerle evde ısınma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Hem iyice ısınmak hem de faturadan tasarruf etmek için doğru yalıtım gereklidir.

Evde Isı Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Öncelikle sorunun nereden kaynakladığını bulmalısınız. Kapı ve pencereleri kontrol edin. Dışarıdan hava alan yerleri tespit edin. Hava kaçıran pencere ve kapılar için herhangi bir nalburdan süngerli bant alabilirsiniz. Bunları hava alan yerlere yapıştırın. Bunun haricinde kapı ve pencerelerin çift cam olması da evde ısı tasarrufu için etkili olacaktır.

Pencereler duvarlara iyice montelenmemişse oluşan boşluktan eve hava girebilir. Bu alanları silikonla doldurabilirsiniz.

Peteklerinizin yeterince yanıp yanmadığını kontrol edin. Peteklerinizin altı yanıyor üstü yanmıyorsa bir sorun var demektir. Doğal gaz tesisatı için yetkili kurumdan yardım alın. Kombinizin ve peteklerinizin bakımını yaptırın. Petekler neden ısınmaz?

Yapı marketlerde satılan ısı yatlımım malzemelerinden alırken dikkatli olmalısınız. Avrupa standartlarına göre ısı yalıtım malzemeleri en az 8 santim kalınlığında olmalıdır.

Çatı ve bodrum katlarında yaşayanlar yalıtım için taş yünü ya da polistren köpük malzemelerinden kullanabilirler.

Pencerlerde panjur da kullanılabilir. Panjur sadece güvenlik amacıyla değil evde ısı tasarrufu için de tercih edilebilir. Panjur kullanacaksanız ısı yalıtımına da yardımcı olan bir modeli tercih edebilirsiniz.

Stor perdeler de ısı yalıtımında işe yarayabilir. Pencere ya da cam kapılara takılabilen stor perde hem şık bir dekorasyon öğesidir hem de işlevsel bir üründür. Alırken stor perdeyi yalıtım için kullanacağınızı belirtirseniz uygun bir model önerilecektir.

Kalın perdeler de ev içindeki ısının korunmasını sağlar. Pratik ve ucuz bir yöntem olarak kalın perdeler de eve ısı tasarrufu için tercih edilebilir.

1 Yorum

  1. qwertyuıopğüasdfghjklşi,zxcvbnmöç.xx

    17 Mart 2018 at 18:47

    güzel

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.