Evde Kahve Telvesinin Farklı Kullanım Şekilleri

Lezzetli bir içecek olan kahvenin telvesinin evde birçok farklı kullanım alanı mevcut.

 Kahve telvesini kullanarak, kötü kokularla başa çıkabilir, bitkileri besleyebilir, bulaşıklarınızı temizleyebilirsiniz.

 Buzluktaki kötü kokulardan kurtulun

Kahve telvesini buzluktaki kötü kokulardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Eski bir margarin kutusunun içini kuru kahve telvesi ile doldurun. Kapağını kapattıktan sonra, kapak üzerine birkaç delik açın ve kötü kokuları çekmesi için buzluğa yerleştirin.

 Gübre olarak değerlendirin

Kullanılmış kahve telvesi nitrojen gibi besinlerle dolu olduğu için, gül, açelya ve kamelya gibi asidite seven bitkiler için çok uygun bir gübre oluşturur. Islak kahve telvesini bu bitkilerin topraklarının üzerine yayın ve coşmalarına tanık olun.

Ellerinizdeki sarımsak kokusundan kurtulun

Kahve telvesini mutfak evyenizin yanında bir kapta bulundurarak, sarımsak, soğan ya da balık gibi malzemler ile çalıştıktan sonra, ellerinizi ovalamak için kullanabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi durulayın. Bu sayede, hem ağır kokulardan kurtulmuş olur, hem de ellerinizin cildini telve ile ovalayarak tazelemiş olursunuz.

 Kedileri bahçenizden uzak tutun

Bahçenizi korumak istiyorsanız, kedilerin toprağı eşelemesini kahve telvesi kullamarak sağlayabilirsiniz.Bunun için kahve telvesini portakal ya da limon kabukları ile karıştırarak, bitkilerin altına yayın. Bu karşımın kokusu kedileri bahçenizden uzak tutacaktır.

Bulaşık teli yerine kullanın

Kahve telvesini bulaşık teli yerine de kullanabilirsiniz. Bir avuç dolusu telveyi kirli bulaşıklarınızın içine atın, ovun ve durulayın. Nazik yemek takımlarınız için kullanmayın, kahve telvesi çizebilir.

Organik gübreye katın

Kahve telvesindeki nitrojen bitkilerin büyümsini hızlandırdığı için organk gübrenizde de işe yarar. Kullanılmış kahve telvesini organic gübre yığınınıza ekleyin, karıştırın ve dinlenmeye bırakın.

Koku torbası yapın

Kuru kahve telvesini kullanarak koku torbası da hazırlayabilirsiniz. Bunun için eski ince çorabınızın içine kuru kahve telvesinden doldurun. Çorabın üzerini kesin ve bir kurdele ya da iple bağlayın. Bu koku torbasını dolaplarınızda ya da ayakkabılarınızın içinde kullanabilirsiniz.

Kahve telvesini kullanarak, evdeki birçok soruna çözüm getirebilirsiniz. Böylece, mevcut malzemeyi verimli bir şekilde kullanıyor olmanın tadını da yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu