Evde Kedi Maması Yapımı

Kedinizin seveceği kedi maması için arayış içindeyseniz evde kendiniz kedi maması yapabilirsiniz. İşte pratik kedi jölesi tarifi.

Kedinizin seveceği ve onun yaş, ırk ve sağlık durumuna uygun bir mama ile beslenmesi en doğru seçim olacaktır. Kedinizin yaşına, kilosuna, boyutuna, yaşam tarzı ve becerilerine ve özel ihtiyaçlarına göre bilimsel olarak hazırlanmış, besin içeriği ve enerji arasındaki ideal dengeyi koruyarak kedinizin gereksinim duyduğu tüm gerekli besin maddelerini içeren profesyonel mamalarla beslenen kedileriniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Kedi Maması

İyi Kedi Maması Nasıl Olmalı?

  • Deriye sağlık, tüylere parlaklık kazandırmalı,
  • Sağlıklı ve kolay sindirilir olmalı,
  • Güçlü bir kemik ve eklem yapısı oluşturmalı,
  • İçeriğindeki vitamin ve mineraller organizmanın ihtiyaçlarını tam karşılamalı,
  • Kasları geliştirmeli ve kuvvetlendirmeli,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeli.

Ticari olarak üretilen mamaların güvenilir, kolay, ekonomik olmaları nedeniyle çoğu hayvan sahibi tarafından tercih edilmelerine karşın bazıları ise ev yapımı yiyecekleri tercih etmektedir. Ev yapımı diyetleri tercih etmenin değişik nedenleri vardır. Son yıllarda ticari pet mamalarında katkı maddeleri ve sentetik koruyucuların kullanımında artış bazı hayvan sahiplerinin ticari ürünleri kullanmaktan kaçınmasına neden olmuştur.

Ev yapımı mamalarla beslenmenin başlıca problemi çoğunun besleyiciliğinin ve hatta besin madde içeriğinin yeterince tespit edilememesidir. Genellikle kedi beslemesi denilince mamaların tamamı et ürünlerinden oluşması gerektiği düşülmektedir. Bu nedenle de protein içeriği çok yüksek olmaktadır. Ayrıca Ca/P oranı tersine dönmektedir. Ev yapımı kedi mamalarında yağ kaynakları yetersiz ve dengesizdir. Genellikle vitamin A ve E düzeyleri ile K, Cu, Zn düzeyleri yetersiz ve mineral dengesizlik söz konusudur.

Kedi Maması

Kedi Jölesi Tarifi

  • 3 su bardağı tavuk suyu
  • 5 yemek kaşığı un
  • 1 adet orta boy havuç, doğranmış ve haşlanmış
  • 250 gram pişmiş tavuk ya da balık eti

Hazırlanışı

Ilık tavuk suyuna unu katın ve karıştırın. Dağılmayan un topaklarını sorun etmeyin. Sonradan tekrar pişirirken onlar da dağılacaklardır. Karışımı koyu bir krema kıvamına gelene kadar yüksek ateşte pişirin. Haşlanmış havucu ve etleri de içine katarak mutfak robotunda iyice karıştırın. Soğumaya bırakın. Kediler sıcak ve soğuk yemekten nefret ederler.

Sevimli dostunuza afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu