Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir keçi ya da inek sütünden, özel bir maya mantarıyla hazırlanan, ayran tadında, hafif ekşimsi içecektir.

Tarihi Orta Asya Türklerine kadar uzanır. Göçebe Türkler keçi, at ya da koyun sütünden mayalayarak yaptıkları bu içeceği uzun yıllar kullanarak nesilden nesile aktardılar. Avrupa’da hastalıkların olduğu dönemde Orta Asya halkları bu içecek sayesinde sağlıklı kalabiliyordu.

Kefir mayası beyaza yakın, hafif grileşmiş beyaz renktedir. İri tanelerden oluşur. Marketlerde satılan kefirde bakteri çeşitliliği çok azdır. Bu sebeple ev yapımı kefir kullanmanız önerilir. Evde yapacaksanız kefir mayasının kalitesi çok önemlidir. Bu sebeple kaynağı belli olan, kaliteli maya kullanılmalıdır.

Kefir mayası nereden alınır? Güvenilir mayayı doğal ürünler satan yerden alabilirsiniz. Kefir mayası nasıl olur? Mayası şeffaf, karnıbaharı andıran süt renginde olmalıdır.

Kefir Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Bir litre inek sütü
  • Bir çorba kaşığı kefir mayası

Yapılışı

Açık süt ya da günlük süt kullanabilirsiniz. Sütü kaynatın. Açık süt kullanacaksanız en az 15 dakika kaynatmalısınız. Kaynattığınız sütü porselen ya da cam bir kaba koyun.  Parmağınızı yakmayacak bir ısıya geldiğinde süte bir çorba kaşığı kefir mayası katın. Sütü tahta kaşıkla karıştırın. Ardından üstünü pamuklu bezle örtüp kabı karanlık bir yere koyun. Karanlık olduğu için fırında bekletebilirsiniz. Fakat fırını çalıştırmayın. Sadece karanlık olduğu için orada tutun.

Burada 24 saat beklettikten sonra kabın içindekileri bir tülbentten geçirerek süzün. Tülbentte kalan kısmı maya olarak ayırın. İşte hazır. Buzdolabına kaldırdıktan sonra maya tanelerini içme suyuyla iyice yıkayın ve yine içme suyu içinde bir cam kavanoza koyup buzdolabında saklayın.

Not: Yapımında tencere de dahil olmak üzere hiç metal mutfak eşyası kullanmayın. Porselen tencere, tahta kaşık, plastik süzgeç kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu