Evde Kiler Nasıl Yapılır?

Mutfağınızda kiler köşesi yaratarak yiyeceklerinize her daim kolayca ulaşabilirsiniz. Mutfağınızın bir köşesinde kiler oluşturmak istiyorsanız birkaç düzenleme yeterli olacaktır. Evde kiler nasıl yapılır?

Mutfak kapısının arkasına, dar raflar yerleştirebilir ve bu rafları, en sık kullandığınız bakliyat, hububat ve kuru gıdaları yerleştirmek için kullanabilirsiniz.

Bu rafların altına, raflı, şeffaf plastik bir dolap yerleştirin ve her bir katını ayrı ürünlere ayırın. Örneğin, en üst rafı, hazır toz çorbalar, pudingler ve yemek soslarına ayırın. Paketleri, son kullanma tarihleri en yakın olanlar en üste gelecek şekilde yerleştirin.

Yine kapının arkasına asabileceğiniz düzenleyici çantalar da çok kullanışlı olacaktır. Ivır zıvırın ortada dağınıklık yapmasını engeller.

Kiler köşenizin mutfaktan ayrı gibi algılanmasını istiyorsanız, hazırladığınız köşenin duvarında farklı renk ve tarzda bir duvar kağıdı kullanarak, doğal bir sınır yaratabilirsiniz.

Kiler köşenizde, günlük tüketim gerektiren yumurta, süt gibi gıdalar için mermer bir raf bulundurun.

Baharatlar, taze sebzeler, baklagiller, hububatlar, hazır yemekler gibi ürünleri, gruplara ayırarak düzenli bir şekilde saklayın. Böylece, kilerde aradığınız yiyeceği bulmak çok zamanınızı almayacaktır.

Düzen sağlamanın en zor olduğu yerlerin başında mutfak gelir. Mutfak, sürekli kullanıldığı için evin diğer bölümlerine göre çok daha kolay dağılır.

Kiler Düzeni Nasıl Yapılır?

Aradığınız her şeyi kolay bulabilmeniz için mutfağın düzenli olması gerekir.

Düzenleme yaparken, en önemli nokta planlı hareket etmektir. İşe, bir ‘‘yapılacaklar’’ listesi hazırlayarak başlayın.

Kiler dolabını tamamen boşaltın. İçinde bulunanları gruplandırın. Malzemeleri son kullanım tarihine göre sıralayın. Tarihi en yakın olan ürünü, dolapta en öne koyun.

Dolap ve çekmece içlerini temizleyin. Kullanmadığınız tabak, bardak ve parçaları kırılmış yemek takımlarını ihtiyacı olan başka birileriyle paylaşabilirsiniz.

Sık kullanmadığınız küçük elektrikli aletleri dolaba kaldırabilirsiniz. Tost makinesi, kahve makinesi gibi sık kullandığınız aletleri ise, tezgah üzerinde belirli bir yere koyabilirsiniz.

Kepçe, çırpıcı, salata servisleri ve yumurta ayrıcı gibi düzenli olarak kullandığınız gereçleri tezgah arası duvara asabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu