Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Kuru temizleme yerine ne yapabilirim? Kuru temizleme etiketli giysiler nasıl yıkanır? Kuru temizleme gerektirdiği için bir giysiyi almaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Uygun temizleme yöntemlerini kullanarak giysiyi evde kendiniz yıkayabilirsiniz.

Giysi seçerken etiketine bakıp kuru temizleme gerektirdiği için almaktan vazgeçtiğiniz oldu mu? Kuru temizleme gerektiren giysiler de evde temizlenebilir. Üstelik hem bütçeden tasarruf ederek hem de doğaya zarar vermeden yapmak mümkün. Nasıl mı? Gelin birlikte evde kuru temizleme nasıl yapılır bakalım.

Kuru Temizleme Nedir?

“Kuru temizleme” terimi biraz yanıltıcıdır çünkü gerçekte bu, kuru bir işlem değildir. Profesyonel kuru temizleme ıslak bir işlemdir. Ancak su kullanmıyor. Bunun yerine, kimyasal çözücüler gibi deterjanlarla birleştirilmiş başka sıvılar kullanılıyor.

Giysiler daha sonra kalıntıları ve lekeleri yok etmeye yardımcı olmak için doğru sıcaklıkta çalışan büyük makinelere yerleştiriliyor. Ardından, her şey süzülüyor, boşaltılıyor ve makineye yeni çözücü ekleniyor. Bu işlem, tüm kir temizlenene kadar birkaç kez tekrarlanıyor. Tüm işlem tamamlandıktan sonra giysi ütülenip müşteriye hazır hale getiriliyor.

Geleneksel kuru temizleme işleminde kullanılan kimyasalların miktarı nedeniyle giysilerde kalıntı kalabilir. Bu nedenle, uzmanlar nadiren kuru temizleme tavsiye eder.

Günümüzde daha çevre dostu kuru temizlemeciler faaliyet göstermektedir ve giysilere daha nazik davranmaktadırlar. Ama siz evde kuru temizleme yapmayı tercih edebilirsiniz. İşte adım adım kuru temizleme yerine ne yapabilirim önerileri.

Bizim önerimiz ise kuru temizleme gerektiren kıyafetlerin özenli şekilde evde temizlenebilecekleridir. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz. Fakat yine de bazı kıyafetler için kesinlikle kuru temizleme gerektiğini unutmayın. Diğer yandan evde kuru temizleme için kuru temizleme torbası satılmaktadır. Bu ürünler de kullanılabilir. Fakat özenli bir temizlik daha çevreci bir çözüm olacaktır.

Kuru temizleme yerine ne yapabilirim?
Kuru temizleme yerine ne yapabilirim?

Evde Kuru Temizleme

Evde kuru temizlemeye nasıl başlanır? Yıkmadan önce giysinizin etiketini kontrol edin ve malzemeleri not edin.

Hangi Giysiler Evde Yıkanabilir?

İpek, kaşmir, yün ve suni ipek gibi kumaşların dantel, tığ işi veya örme giysiler, nakışlar, kurdeleler, payetler, sutyenler ve iç çamaşırları gibi hassas giysiler kuru temizleme gerektirir.

Bu kumaşlarda yine de renk akmasına dikkat etmeniz gerekir. Giysinin gizli bir yerini suyla nemlendirip ardından beyaz bir bezle ıslatarak test edin. Eğer renk veriyorsa bu giysiyi kuru temizleme vermekte fayda var. Eğer renk vermiyorsa evde kuru temizleme yapabilirsiniz.

Hangi Giysiler Evde Yıkanamaz?

Giysiye zarar vermemek için aşağıdaki özelliklere sahip olanları kuru temizlemeciye vermekte fayda var.

 • Gerçek kürk veya tüyler (Gerçek kürk kullanmanızı onaylamıyoruz.)
 • Kaliteli deri
 • Kaliteli süet
 • Kaliteli kadife
 • Takım elbise veya smokin
 • Gelinlik veya diğer resmi giysiler

Kuru Temizleme Etiketli Giysiler Elde Nasıl Yıkanır?

İşte gerekli malzemeler: Filtrelenmiş veya damıtılmış su. Sert su, giysilerinizi garip bir renge dönüştürebilir. Hafif sıvı sabun Sabun kokusuz olmalıdır. Sıvı bebek şampuanı burada işe yarar. Deterjan tozu kuru temizleme için çok aşındırıcıdır. Bir kova veya temiz lavabo.

Kuru temizleme etiketli giysileri elde yıkamak için şu adımları izleyin.

 1. Malzemeleri bir araya getirin.

  Temiz bir lavabo veya kovaya yumuşak, kokusuz sıvı sabununla soğuk su ekleyin. Her şeyin eşit şekilde karışmasını sağlamak için sabunu ve suyunu ellerinizle birkaç kez karıştırın.

 2. Lekeyi ovun.

  Gerekirse doğrudan lekeye bir damla sabun ekleyerek çıkarabilirsiniz. Sabunu lekeye nazikçe sürmek için parmaklarınızı kullanın.

 3. Yıkamaya başlayın.

  Giysinizin herhangi bir süslemesi veya başka ayrıntıları varsa, yıkamadan önce ters çevirin. Giysinizi su ve sabun çözeltisi oluşturduğunuz kabın içine koyun. Ardından 15 ile 30 dakika bekletin.

 4. Durulayın.

  Tüm sabunun arınabilmesi için kıyafetinize birkaç kez soğuk suyla iyice durulayın. Ardından, fazla suyu boşaltmak için lavabonun veya kovanın kenarına giysiyi hafifçe bastırın. Bükmeyin, sıkıştırmayın veya sıkmayın! Hâlâ çok ıslaksa, giysiyi büyük bir vücut havlusuna yerleştirebilir, havluyu giysinin etrafına katlayabilir veya fazla suyu emmesine yardımcı olmak için havlunun üzerine bastırabilirsiniz.

 5. Kurutun.

  Giysinizi eğer uygun özellikteyse ipe asarak kurutun. Değilse düz bir zemine yayıp kurumaya bırakın.

 6. Son rötuşları yapın.

  Giysideki kırışıklıkları gidermek için uygun şekilde ütüleyin.

Evde kuru temizleme nasıl yapılır?
Evde kuru temizleme nasıl yapılır?

Kuru Temizleme Etiketli Giysiler Makinede Nasıl Yıkanır?

İşte gerekli malzemeler: Hafif sıvı sabun. Örgü çamaşır torbası. Yün kurutucu bilyeler (isteğe bağlı). Kuru temizleme etiketli giysileri makinede yıkamak için şu adımları izleyin.

 1. Gerekirse lekeleri ön işleme tabi tutun.

Tüm lekeleri yumuşak ve kokusuz sabun veya şampuanla, doğrudan giysinin üzerine bir damla sabun koyarak ve lekeye sürterek ön işlemden geçirin. Giysinizi korumak için ters çevirin ve file çamaşır torbasına koyun.

2. Makineye yerleştirin.

Çamaşır makinesine biraz hafif, kokusuz çamaşır sabunu koyun. Makineyi hassas yıkama ayarında çalıştırın.

3. Kurulayın.

Çamaşır makinesi bittiğinde giysiyi asarak kurutun ve gerekirse kırışıklıkları gidermek için giysiyi ütüleyin. Asarak kurutmak her zaman en iyisidir. Ancak keten veya pamuk gibi daha az hassas bir şeyi temizliyorsanız, kurutma makinesinde düşük devir ayarında yün kurutma bilyeleriyle kurutabilirsiniz.

Kuru Temizleme Torbası ile Temizlik

Eğer kuru temizleme torbası kullanacaksanız da giysileri temizliğe hazırladıktan sonra temizleme torbasına yerleştirmelisiniz. Öncesinde, yukarıda belirttiğimiz gibi lekeyi hafifçe ovarak gevşetin. Ardından giysiyi yerleştirin. Bir torba birkaç giysi alabiliyor. Torbayı kurutma makinesine yerleştirin ve yarım saat çalıştırın. Ardından çıkarıp giysiyi ütüleyebilirsiniz.

Kuru temizleme profesyonel bir temizleyici ve para harcamayı gerektirmez. Üzerinde çalıştığınız malzemeye bağlı olarak, bu zor süreç evde nispeten basit yöntemler kullanılarak yapılabilir. Giysilerimize ne kadar iyi bakarsak, o kadar uzun süre dayanır ve gardıroplarımız daha sürdürülebilir hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu