Evde Maya Yapımı

Maya, insanlık tarihi boyunca kullanılan malzemeleri başında gelmektedir. Eski Mısırlıların ekmek yapmak için maya kullandıkları bilinmektedir.

Doğada ulunan bir mikroorganizma çeşidi olan maya, mutfakta da kullanılmaktadır. Hamur mayasının içerisinde demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko gibi mineral ve proteinler bulunmaktadır.

Maya kullanımında çeşitli konulara dikkat etmek gerekir. Çok ekşitilmiş mayaları kullanmaktan sakınmak gerekir. Kötü kokan mayalar da kullanılmamalıdır.

Maya Çeşitleri

Ekşi maya: İçeriğinde yüzde yetmişi su bulunan ekşi maya, 3-4 hafta kadar saklanabilir.

Hazır yaş maya: Ilık suyun içinde ıslatılarak kullanılan hazır yaş maya, uygun koşullarda 3-4 hafta kadar saklanabilir.

İnstant maya: Islatılmadan, direkt una karıştırılarak kullanılan instant maya, serin ve kuru ortamda iki aya kadar saklanabilir.

Kuru maya: Evde sıklıkla kullanılan maya çeşididir. Serin ve kuru ortamda on iki aya kadar saklanabilir. Kullanılmadan 15 dakika önce ıslatılır.

Evde Maya Yapımı

Hamur işlerinde kullanacağınız mayayı satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı nohut
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam toz şeker
  • 1 kaşık un
  • 1 kaşık süt

Hazırlanışı

Nohutları bir gece önceden suya koyun. Nohutları bir kaba alın ve kabın içine nohutların üzerini aşacak kadar su ekleyin. Nohutlar bir gün bekletildikten sonra şişecektir.

Maya için kullanacağınız malzeme buradaki nohutun suyudur. Nohutları kaptan alın. Nohutun suyuna diğer malzemeleri de ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı 2-3 gün bekletin. Bu süre boyunca karışımı ara ara karıştırın. Süre sonunda mayanız kullanıma hazır olacaktır.

Hamur işlerinizde bu mayadan 1 paket maya yerine hazırladığınız malzemeden üç kaşık kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu