Evde meyve ve sebze suyu hazırlıkları

Evinizde bol vitaminli ve bol renkli meyve sebze suları hazırlamanız için gerekenler.

Evde meyve ve sebze suyu hazırlamak ve hemen tüketmek vücudunuz ve sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Meyve ve sebze sularını hazırlamak için önce ilgili hazırlıkları eksiksiz tamamlamak gerekir.

Bol Su: Kullanacağınız meyve ve sebzeleri kullanmadan hemen önce bol suyla yıkayın. Yıkarken, üzerlerindeki olası çamur ve kirler için bir fırça da kullanabilirsiniz.

Soyulacak Malzemeler: Bazı malzemelerin soyulması gerekir. Bunlar: avokado, mango, papaya, kavun, ananas, portakal, muz, limon, kabak ve yer elmasıdır.

Soyulması Gerekmeyen Malzemeler: Bazı malzemeler ise kabukları soyulmaksızın kullanılabilir. Bunlar: elma, şeftali, kayısı, armut, erik ve salatalıktır. Havuçlar organik ise soyulması gerekmez, ancak değilse, soymanızı öneririz.
Meyveleri Değişimli Kullanın: Şeftali ve erik gibi yumuşak meyvelerin ezilip, sıkacak bıçaklarını tıkamasını engellemk için, bu meyveleri sert meyvelerle değişimli kullanın.

Yapraklı Sebzeler: Yapraklı malzemelerin de suyunu dikkatle çıkardığınıza emin olun. Mesela, ıspanağın suyunu sıkmadan önce yaprağını bir meyve veya sebzeye sarın. Eğer kalan küspe halen ıslaksa, kalan suyu çıkarmak için tekrar sıkın.

Karıştırın: Tüm malzemeleri sıktıktan sonra, iyice karıştırın.

Kuru Yemiş: Meyve ve sebze suyunuzun üzerine eklemek istediğiniz kuru yemiş varsa, bunu da ekleyip, maksimum fayda sağlayabilmek için hemen tüketin.

Ilık Su: Her kullanımdan sonra sıkacağı ılık suyla yıkayın. Çok sıcak su plastiği yamultabilir.

Sirke Su Karışımı: Sıkacağın beyaz plastik bölümlerindeki meyve sebze lekelerini çıkarmak için en iyi yöntem bu bölümleri önce ılık suda bekletmek, sonra da bire iki sirke ve su karışımı ile ovmaktır. (Bir ölçek beyaz sirkeye iki ölçek su karışımı)

Bu adımları izleyerek hazırlayacağınız meyve sebze suları hem vitamin açısından çok zengin, hem de görsel açıdan çok renkli olacaktır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu