Evde narenciye yetiştirmek mümkün mü?

Limon, mandalina, portakal, turunç ya da greyfurt… Bu meyveleri terasta, balkonda hatta evinizin güneş alan herhangi bir köşesinde yetiştirmeniz mümkün. Yeter ki işin püf noktalarını bilin.

Narenciyeyi tohumdan üretebilir hatta ıslak bir pamuk parçasının üzerinde bile filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çekirdekleri bir süre buzdolabında bekletirseniz bu işlem, çok daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da hava sıcaklığının en az 22 derece olması ve ortamın güneş almasıdır.

Ağacınızın daha sağlıklı ve verimli olması için aşılama önemlidir. Aşı, narenciye konusundaki beklentileri en iyi şekilde karşılar, meyve ağacına lezzet verir ve bol üretim sağlar. Satın alacağınız ağacın aşılı olmasına dikkat edin.

Narenciye, soğuktan korunmalıdır. Satsuma ya da kumkuat, eksi 10-12 dereceye kadar dayanıklılık gösterir, fakat diğer türler rüzgardan korunaklı güney ya da güney batı cephesine dikilmelidir. Bunların yanı sıra bir de don tehlikesi ile karşılaşırsanız, ağacınızı bir süreliğine sarmanız yararlı olacaktır. Ağacınızın yapraklarında sararma meydana gelirse buna, “kloroz” adı verilen aşırı kireçli su veya toprağın neden olduğu besin yetersizliği neden oluyordur. Bunun önüne geçmeniz için ise, sıcaklık 14 dereceye ulaştığında bitki besini vermeniz yeterli olacaktır.

Narenciyelerinizi, olgunlaşma dönemine ve meyvelerin olgunluğuna bakarak, sonbaharın çeşitli zamanlarında toplamaya başlayabilir ve türüne göre kış ortalarına kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu