Evde Nasıl Hijyen Sağlanır ?

Evler, özellikle mutfak, tuvalet ve banyo olmak üzere sağlığa zarar verecek mikroorganizmalarla dolabilirler. Ancak birkaç adımda bu mikroorganizmalardan kurtulup hijyenik evler yaratmak mümkündür.

  1. Banyoda ve mutfakta yerleri ve tezgahları antibakteriyel ürünlerle silebilirsiniz.
  2. Her gün düzenli olarak banyo lavabo ve klozetleriniz ile mutfak lavabolarınızı antibakteriyel temizlik ürünleri ile temizleyebilirsiniz.
  3. Evinizin odalarını ise yine her gün düzenli olarak elektrik süpürgesi ile süpürüp, 3 ve 4 günde bir antibakteriyel deterjandan oluşan su ile silebilirsiniz. Böyle mikroorganizmalar kendiler için uygun yaşam alanı bulamayacaktır.
  4. Bebeğinizin odasını haftada bir çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken bebeğinizi çamaşır suyundan etkilenmemesi için odadan çıkarmanız gerekmektedir.  Temizlik bittikten sonra ise odayı iyice havalandırmalısınız.
  5. Temizlik bittikten sonra toz bezlerini bir kenara bırakmak yerine sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Daha sonra ise bu bezleri durulayıp, açık havada kurutabilirsiniz. Kirli toz bezlerini temizlemeden kaldırmak mikroorganizmalara yaşayabilecekleri yeni bir alan oluşturabilir. Böylece hijyen sağladığınız evinizde bu kez bezleriniz ile hijyensiz bir ortama sebep olabilirsiniz.
  6. Ortak kullanılan havlu,mutfak bezleri, çarşaf , nevresim gibi ürünler ile iç çamaşırı ve çorap kişi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak belirleyebilirsiniz.  Ortak kullanım ve kişisel ürünlerden oluşan çamaşırları yıkarken hijyeni sağlayabilmek için, yüksek ısılı ütü uygulaması yapabilirsiniz.
  7. El yıkama alışkanlığını çocuklarınıza küçük yaşta kazandırabilirsiniz. Çocuklarınıza dışarıdan geldiklerinde , yemek öncesinde ve tuvalet sonrasında mutlaka ellerini sabun ile iyice yıkamaları gerektiğini öğretebilirsiniz.
  8. Güneş ışığının evinizde günde en az 2-3 saat girmesini sağlayabilirisiniz. Bunun için evinizi bol bol havalandırabilirsiniz.

Yaşam alanlarını birkaç adımda mikroorganizmalardan arınmış, hijyenik alanlara dönüştürebilir, aileniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu