Evde Sardunya Bakımı ve Üretimi

Çok popüler bir balkon bitkisi olan sardunya bakımı ve üretimi ile ilgili bilgiler. Sardınya çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Sardunya bitkisinin anayurdu Güney Afrika olup, Sardunyagiller’dendir. Sardunya daha çok bahçe ve balkon bitkisidir. Halkalı yeşil lekeli yaprakları, rengi beyazdan kırmızıya farklılık gösteren çiçek kümeleri ile çok tercih edilen bir bitkidir. Sardunya bakımı için;

Su: Sardunya aşırı sulanırsa, sararır. Çiçeklenme döneminde bolca sulanmalı, bu dönemden sonra ise saksı toprağının nemli tutulmalıdır.

Toprak: Sardunya zengin karışımlı toprak sever. Uygun toprak için bahçe toprağına kil, yanmış çiftlik gübresi ve yaprak çürüntüsü katmak gerekir.

Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde sıvı gübre verilmelidir.

Işık: Sardunya güneşli ve aydınlık ortamları sever. Çiçek açtığında yarı gölge ortamlara alınmalıdır.

Isı: Sardunya serin ortamları sever. Balkonlarda yetiştirilenler kışın üzerleri naylonla örtülerek korunmalıdır.

Sardunya bitkisinin solmuş çiçekleri hemen toplanmalı ve bu sayede yeni çiçek açması sağlanmalıdır. Sardunya bitkisi yapraksız gövde çelikleri ile üretilebilir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Balkonda baktığım bodur sardunyalarımda çiçekten çok yaprak var .Haftada bir çiçek coşturan veriyorum .Çiçeklerim çok cılız.Ne yapmam lazım? Bana yardım ederseniz memnun olurum.

  1. Balkonda baktığım bodur sardunyalarımda çiçekten çok yaprak var .Haftada bir çiçek coşturan veriyorum .Çiçeklerim çok cılız.Ne yapmam lazım? Bana yardım ederseniz memnun olurum.

  2. Merhaba Suzan Hanım,

   Sardunyaların çiçek açması ve daha hızlı gelişmesi için fazla ışık alan bir yerde durması gerekiyor. Bu nedenle daha fazla gün ışığı alabileceği bir yere koyabilirsiniz. Ek olarak, suyu fazla veriyor olabilirsiniz. Toprağın nemli olması yeterli olduğu gibi, saksı altında su birikmesi, sardunyanın çiçek açmasını engelleyebilir. Bu iki önerinin sardunyanızın çiçeklerini güçlendireceğini düşünüyoruz.

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Sardunya çiçeklerimi ev içine yani odaya alsam onlara zarar vermiş olurmuyum lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba,

   Eğer evin içi aydınlık ve havadarsa olabilirim. Ama eğer sıcak ve gölgeliyse sardunya o ortamda yaşayamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu