Evde Sebze Yetiştirmek İsteyenler İçin Tasarlandı

OGarden Smart isimli firma evde sebze yetiştirmek isteyenler için kendi kendini sulayabilen akıllı iç mekan bahçesi tasarladı.

Tüm gelişmelere rağmen gıdaya ulaşımımız her geçen daha da kısıtlanıyor. Üreticiden tüketiciye ulaşana kadar ürünler birçok farklı elde geçiyor. Haliyle taze ve ekonomik ürüne ulaşmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Bunlara bir de ne yediğimizi bilmek istememiz eklenince yeni çözüm arayışlarına giriyoruz. Bu çözümlerden biri de evde sebze yetiştirmek. Şehirlerdeki balkonlar ve pencere önleri minik bahçelere dönüşüyor. Durum böyle olunca bahçe sistemleri üzerine çalışanlar da yaratıcı çözümlere yöneliyorlar.  Bunlardan biri de OGarden Smart.

Evde Sebze Yetiştirmek

Tek Seferde 90 Sebze-Meyve

OGarden Smart aynı anda 90 adet sebze-meyve yetiştirmeye olanak sağlayan bir sistem. 134,6 x 73,65 x 38,1 cm boyutunda. Dönen gövdesi 60 ürün, alt taraftaki raf ise 30 ürün alabilecek kapasitede. Dönebilen kısım enerji tasarrufu sağlayan LED ışıkla donatılmış. Bu ürün mevsim fark etmeksizin kullanılabiliyor. İçinde şu sebze meyveleri kolayca yetiştirebiliyoruz: Yapraklı yeşillikler, kiraz, domates, biber, çilek ve yenilebilir çiçekler. Daha ne olsun!

Evinizin mutfağında ya da uygun başka bir yerinde konumlandırabileceğiniz bu alet ile tarım ilaçları ve zararlı kimyasallardan uzak, gönlümüzce tarım yapabiliriz. Üstelik bunun için çok fazla zamana ihtiyacımız yok.

Evde Sebze Yetiştirmek

OGarden Smart, Gıda Harcamalarını Azaltmaya Da Yarıyor

Şirket ilk etapta kullanılmak üzere tohum topları da üretiyor. Bunlarla tarıma başlayabiliyoruz. Hatta üretime başlamak için yapmamaız gereken tek şey düğmeye basmak. OGarden Smart sulamayı otomatik olarak yapıyor. Makinenein su tankları, 10 gün yetecek kadar su alıyor. Su rezervi azaldığında ise uyarı veriyor. Böylece tatile giderken gözümüzün arkada kalmasına gerek kalmıyor.  

OGarden’ın tasarımcıları, hem yıl boyunca organik sebze meyve tüketme imkanı sunarken hem de plastik ambalaj tüketimi ve alışveriş harcamalarında da tasarruf sağlamayı vadediyor.

Bu ürünü üretebilmek için Kickstarter’da fon duyurusu yayınlayan firma, hedeflediği fonu yalnızca 6 dakika içinde topladı.  Bu da böyle bir ürüne ne kadar ihtiyacımız olduğunun açık bir kanıtı olarak düşünülebilir. Firmanın seri üretime geçmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu