Evde Sessiz Bir Ortam Sağlamak İçin Ne Yapılmalı?

Apartman dairelerinde en büyük sorunlardan biri gürültüdür. Özellikle dinlenme vakitlerinde meydana gelen sesler günlük hayatı olumsuz etkiler.

Büyük ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız gürültü günlük rutininiz haline gelir. Dışarının kargaşasından eve kaçıp evde de gürültüye maruz kalmak fazlasıyla rahatsız edici olur.Fakat evde sakin ve sessiz bir atmosfer yaratmak mümkün.

Gürültü sokaktan, komşulardan ya da kendi evinizden kaynaklı olabilir. Ufak değişiklikler ve akıllı tasarım uygulamaları ile sesten yalıtılmış bir alan oluşturabilirsiniz.

Ses Yalıtımı Yaptırın

Gürültüsüz bir ev ortamı için en iyi çözüm ses yalıtımıdır. Ses yalıtımı oldukça kapsamlı bir çözüm olduğu gibi büyük bir değişiklik de gerektirir. Fakat ses yalıtımı aynı zamanda ısı yalıtımı da sağlar. Dolayısıyla ev dışından kaynaklı seslerden şikayetçiyseniz ses yalıtımı yaptırmayı düşünebilirsiniz. Özellikle evde çalışan ya da öğrenciler için gürültüsüz bir ev çok önemlidir. Bunun yanı sıra uyku düzeni de sağlığınız açısından önemlidir.

Yalıtım duvarlar, zemin ve çatı olmak üzere üç bölümde uygulanır. Yalıtım için alçıpan, ahşap, taş, boya, taş yünü, cam yünü gibi çeşitli materyaller kullanılır. Duvar yalıtımında iki farklı yöntem vardır. Hem duvar üstüne hem de duvar altına farklı yalıtım yapılabilir.

Ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeyi seçmelisiniz. Doğru malzeme ile etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Bunun için evinize uygun malzemeyi bir profesyonele danışmalısınız. Ses yalıtımında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus gürültü kaynağını tespit edebilmesidir.

Ses yalıtımı etkili olduğu kadar masraflıdır. O kadar bütçe ayırmak istemiyorsanız pratik çözümleri denemelisiniz.

Pratik Öneriler

​Halı ve kilim kullanın. Evden kaynaklı gürültünün sebebi çoğunlukla zemindir. Zemini yumuşatarak hem kendi eviniz hem de komşularınız için sesi engelleyebilirsiniz.

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdı?

Elektronik aletleri kontrol edin. Televizyonlar, bilgisayarlar, beyaz eşyalar… hepsi zamanla ses yayma eğilimindedirler. Bakımlarını yaptırarak bu sesi engelleyebilirsiniz.

Gıcırdayan kapı ve pencereleri kontrol edin. Açılırken ve kapanırken gıcırdayan kapı ve pencereler rahatsız edicidir. Bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Ayrıca pencereler dışarıdan gelen sesleri de engeller. Bu sebeple çift cam kullanabilirsiniz.

kitaplık (6)

​​Duvarlara kitaplık koyun. Kitapların ruhunuzu ve aklınızı beslemenin yanı sıra başka faydaları da vardır. Kitaplarla dolu ağır ve hacimli bir kitaplık odadaki gürültüyü engeller. Gereksiz seslerden kurtulmak için duvarları boş bırakmamak gerekir.

​Ağır perdeler kullanın. Ağır perdeler özellikle sokaktan gelen seslerin yalıtımında önemlidir. Ağır keten ya da havlu pamuk perdeler bunun için idealdir.

Kadife Perde

Gürültüsüz bir ev ortamı için en etkili çözümdür. Pratik öneriler rahatsız edici sesleri yok etmede yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu