Evde şık ama ucuz bir dekor nasıl olur?

Herkes en güzel evin kendisinin olmasını ister. Evini güzelleştirmek, kendi sitilini evine yansıtmak ister.

Ama bütçesel nedenlerden dolayı bu her zaman mümkün olmayabilir, diye düşünmeyin. Evinizde ucuz yoldan şık bir dekor oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? 

Eşyalarınızı değiştirmeyi ya da yeni eşyalar almayı düşünüyorsanız, alışverişin daha az yapıldığı ölü zamanlar olarak adlandırılan zamanları tercih edin. Yaz ayları bu zamanlar için iyi bir örnek olacaktır. 

İlk olarak kafanızda bir fikir oluşması için olabildiğince çok mağaza gezin. Beğendiğiniz ürünleri gözünüze kestirin. Nasıl bir şey istediğinize karar verdikten sonra, beğendiğiniz ürün modellerinin benzerlerini daha uygun fiyatlı mağazalardan ya da indirim mağazalarından satın alabilirsiniz. 

Beğendiğiniz eşyaların rengi içinize sinmediyse dert etmeyin. Uygun fiyata aldığınız eşyaları dilediğiniz renge boyayarak, kendi zevkinizi ortaya koyabilirsiniz. 

Halı seçiminde yanılgıya düşmeyin. Evinizin orta yerinde duran küçük halılar her zaman hoş görünmeyebilir. Bunun yerine odanızın yerini dolduracak büyük halılar seçin. ‘‘Halıların ebatları büyüdükçe, fiyatları da yükselir’’ yanılgısına kapılmayın. Uygun fiyata odanızı kaplayacak şık halılar bulabilirsiniz. Büyük halılar, aynı zamanda odanıza zengin bir görünüm kazandıracaktır. 

Evinizde farklı bir hava yaratmak için tablolardan yararlanabilirsiniz. Pahalı bir tablo almak yerine kendi tablonuzu yaratmayı deneyebilirsiniz. Bir tuval üstüne artan boyalarınızı kullanarak kendi tablonuzu hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bu tuvali evinizin dekoruna göre ahşap ya da metal bir çerçeveye koyup, duvarınıza asabilirsiniz. Evinizin dekorunu sık sık değiştiremiyorsanız, oluşturacağınız dekorda siyah – beyaz renklerine ağırlık verin. Siyah ve beyaz her zaman popüler olan renklerdir.

Odanızı düzenlerken lambaları unutmayın. Abajur ve köşe lambaları yerine seçiminizi tavan lambalarından yana kullanın. Daha ekonomik olmasının yanı sıra, odanıza şık bir hava da katacaktır. 

Aksesuarlar evinizin küçük ayrıntılarıdır. Küçük bir biblo ya da, bir vazo bulunduğu mekana farklı bir ambiyans katabilir. Kullandığınız aksesuar sayısını sınırlı tutmakta fayda var. Şık bir görünüm kazandırmak isterken, kullandığınız gereksiz aksesuarlarla odanızda boğucu bir hava yaratabilirsiniz. Yer minderleri, büyük mumlar, yerde duran vazolar iyi birer aksesuar seçimi olabilir. 

Evinizde şık bir dekor yaratmak için büyük bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Zamanında alışveriş, yerinde seçim ve birazda yeteneğinizle evinize şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu