Siklamen Çiçeği ve Bakımı

Çok tercih edilen bir ev bitkisi olan siklamenin bakımı ile ilgili bilgiler.

Anayurdu Ortadoğu olan Siklamen Çuha çiçeğigillerdendir. Kalp şeklinde lekeli yaprakları, beyaz, pembe, mor ve kırmızı çiçekler vardır ve 30 cm’e kadar boylanırlar. Siklamen bakımı için;

Su: Siklamen özellikle çiçek açtığı dönemde suyu sever, ancak saksının dibinde su biriktirilmemeli ve yapraklarına su değdirilmemelidir.

Toprak: Siklamen asidik ve kireçsiz toprak sever. Uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına kil, yaprak çürüntüsü, yanmış çiftlik gübresi ve kaba dere kumu karıştırılır.

Gübre: Çiçek açtığı dönemlerde ayda iki kere standart sıvı gübre verilir.

Işık: Siklamen yarı gölge ve havadar ortamları tercih eder. Direk güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir.

Isı: Siklamen serin ortamları tercih eder. Kışın sıcaklık 15 santrigat derecenin altına düşmemelidir.

Siklamen üretimi için sonbaharda bitkinin canlaması ile birlikte toprağı değiştirilir ve az az su verilir. Siklamen tohumları ile de üretilebilir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Mayıs ayında aldığım fidesi çok güzeldi son 1 haftadır bozuldu bende kuzeye bakan balkona koydum ama tamamen yaprakları sararmış ve eğilmiş ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba Funda Hanım,

   Siklamen havadar ortam sever. Açık hava esintisi lazım. Evin içinde yaşaması çok güçtür. Açık havada gölgeli bir yerde tutun. Toprağı kupkuru olunca sulayın. Yaz sıcakları azalınca canlanır. Sararan yaprakları da tamamen bozuluncaya kadar bekleyin, ardından sapından koparın.

 2. MERHABA YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE SIKLAMEN ÇİÇEĞİ ALDIM SAKSISINI DEĞİŞTİRMEMİŞTİM 2 GÜN ÖNCE 3 DALI ÇİÇEĞİ İLE SOLDU KENDİNİ BIRAKTI ÇOK AZ SU VERİYORDUM VE HAVADAR BİR YERDEYDİ PEK GÜNEŞ ALAN BİR TARAFTA DEĞİL PENCERE ÖNÜNDE OLMASINA RAĞMEN ÖYLEYDİ BUGUN DAHA BUYUK BİR SAKSIYA ALDIM SAKSININ ALT KISMINA ÇAKIL ÜSTÜNE KIRMIZI TOPRAK KOYDUM SOĞANINA ZARAR VERMEDEN DE YENİ SAKSIYA ALMADAN BİRAZ KÖKLERİ ELİMLE TEMİZLEDİM EKTİM DÜZELİRMİ YADA DAHA FAZLA YAPMAM GEREKEN NE VAR ??? *TESEKKÜR EDERİM *

  1. Merhaba Yonca Hanım,

   Solan çiçekleri dipten söküp atın. Diğer tomurcukların gelişimini etkiler. Çiçeği açık havaya, gölgeli bir yere koyun. Kolaylıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu