Evde Sonbahar Dekorasyonu Zamanı

Evde sonbahar dekorasyonu için tam zamanı. Eylül ayına girdik, havalar soğumaya başladı. Evlere sıcaklık katmanın vakti de geldi.

Yaz bitti, okul hazırlıklarıyla birlikte evlerde bir telaş başladı. Yavaş yavaş yazlık giysiler kaldırılıyor, çocuk odalarına ders alanı eklemek de dahil olmak üzere bir çeki düzen veriliyor. Mimar Figen Erdağ Demircan sonbahar döneminde evlerde yapılabilecek değişimler hakkında şu detayları verdi:

Evde sonbahar dekorasyonu

Evlerde Sonbahar Havası

Evde sonbahar dekorasyonu için neler yapılabilir? Kilimlere, yastıklara, örgü battaniyelere evde yer açın. Havalar serinler serinlemez onlara gereksinim duyacaksınız. Çağdaş ile gelenekseli bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Doğu motifli bir kilimle çağdaş örgü bir battaniye birbirine yakışacaktır.

Evinizde güz havası yaratmak için büyük değişimler gerekmiyor. Mutfak, banyo havlularınız, runnerlar, örtüler, nevresim takımları şeklinde bilgileri alıp sonbahara yakışır renklerle hepsini değiştirin; işte size minik fakat keyifli bir güz dekorasyon fikri.

Evde sonbahar dekorasyonu

Güz sebzeleri yetiştirin. Ufak mutfak saksıları alın; bu saksılarda sonbahara özgü bitkiler, sebzeler yetiştirin.

Mumlara evinizde yer açın. Sonbaharı çağrıştıran tarçın, elma şeklinde kokulardan oluşan mumlar size ve ailenize mutluluk verecektir.

Doğaya adım atın. Çocuklarınızla yapraklar, kozalaklar toplayın; evde bu materyallerle küçük şaheserler yaratabilir yada hepsini bir çanakta biriktirerek evinize güz renklerini getirmiş olmuş olursunuz.

 Sarı ışıklara geçiş yapın. Eğer beyaz ışık kullanıyorsanız bu tarz şeyleri sarı renk veren ampullerle değiştirin. Tepeden aydınlatma yerine bir lambader kullanmak evin havasını tamamen değiştirecektir.

Evinizin kapısına güz yapraklarından oluşan bir süs hazırlayabilirsiniz. Tüm yazlık giysileri yıkamak, bazalara yerleştirmek için zaman yaratın. Fazla eşya daima yorucudur. Bu işlemleri yaparken artık kullanmadığınız kıyafet ve eşyaları ihtiyacı olanlara verin.

Evde sonbahar dekorasyonu

Dekorasyon dergileri alın. Güzel bir çay, sahlep ya da kahve eşliğinde okuduğunuz dergilerden esin alın; ne olursa olsun sevdiğiniz ve uygulamak istediğiniz bir öneriyle karşılaşacaksınız.

Evinizi yenilemek için en iyi dönemlerden kabul edilen sonbahara geçiş döneminde ustalaşmış yardım alabilirsiniz. Bir mimara danışarak evde yapmak istediğiniz değişimler için start verin.

Sonbahara Dekorasyonu İçin Üç Renk Önerisi

Sarı-sıcak renklerin bittiği, havaların serinlediği ve yaprakların kuruduğu sonbahar mevsiminde salonunuzda yapacağınız değişikliklerle, sonbaharı keyifli hale getirebilir ve bu mevsimin kendine özgü güzelliğini evinizle bütünleştirebilirsiniz.

Sonbahar dekorasyonunda en önemli detaylardan biri renk seçimidir. Salon dekorasyonu için, kış mevsiminin gri tonlarıyla kontrast oluşturacak sıcak renkleri tercih etmeye özen gösterin. Bunun için, sonbaharda odanıza ferahlık ve canlılık katacak sarı, turuncu ve kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz.

Turuncu: Kırmızı ve turuncu, kullanımına bağlı olarak ağır kaçabilen renklerdir. Bu renklerin seçiminde, renk tonlarına ve renklerle salonun nasıl bir bütünlük oluşturduğuna dikkat etmek gerekir. Perde, koltuk kumaşı ve halı seçiminde ekoseli, puantiyeli ya da çizgili desenli kumaşlar kullanmaya özen gösterin. Turuncu ve tonlarının en uyumlu olduğu renklerden biri pastel mavidir. Turuncu koltuk kumaşınızı lacivert kırlentlerle süsleyebilir ya da turkuaz renkli bir halı ile salonunuzda bütünlük yaratabilirsiniz. Turuncunun mavi tonları dışında kombine olabileceği fildişi, beyaz ve çiğ ahşap renkleri de tercih edebilirsiniz.

Sarı: Güneş ışığını hatırlatan ve bu yüzden yaz mevsimi rengi gibi duran sarı, sonbahar ayları için de en uygun renklerden biridir. Perde, halı ve aksesuar tercihlerinde yumuşak sarı ve tonlarını tercih ederek ve sarı renkle zarif bir uyum sağlayan siyah ve gri renk mobilya seçimi yaparak salonunuzu düzenleyebilirsiniz.

Kahverengi: Klasik modellerin başat rengi olan kahverengi de, sonbaharda tercih edilen renklerden biridir. Kahverengi mobilya ile bütünlük oluşturmak için hangi kahve tonu mobilyanızın olduğu önemlidir. Gri, bej ve yeşil ile uyumlu olan kahverengi ile sonbahar havasını yakalamak için, sıcak tonlarda aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Halı seçiminizden, kırlentlerinize ve oda içi aydınlatma tercihlerinize kadar, dikkatli davranarak kahverenginin soğuk gelen hissiyatını dönüştürebilirsiniz.

Zevk ve isteklerinize göre dekore edeceğiniz salonunuz için kullanacağınız renklerin, sizin için yorucu olmamasının öncelik olduğunu ve dekorasyonda aşırı sıcak tonların bir arada kullanımının odanızı boğabileceğini unutmayın.

Bu dekorasyon fikirlerini uygulayarak evinize sonbaharın etkisini taşıyabilirsiniz. Mutlu bir yaşam diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu