Evde Tadilat İşleri Rehberi

Evdeki tadilat işlerini kendiniz de yapabilirsiniz. Dolu bir evde tadilat yapmak, boş eve oranla her zaman daha zordur. Ancak birkaç küçük püf noktasıyla, işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Kaymayı önleme

Sırlı çinilerde delik delerken matkabınızın tehlikeli bir şekilde kaymasını önleyebilmek için iki parça maskeleme bandını deliğin olması gereken yere çapraz olarak yapıştırın, böylece matkabınız kaymayacaktır.

Çatlamayı önlemek

Çivinin kafasını, ahşabın damarlarının yönü ile dik açı yapacak şekilde çakın.

Kırık mutfak eşyaları

Bir kaseyi ince kum ile doldurun ve onarmak istediğiniz nesneyi dikkatle kumun içine bastırın. Böylece, koyduğunuz yerde kalacaktır.

Musluk contasının değiştirilmesi

Musluğunuza pense ile zarar vermemek için, gerekli basıncı birbirlerine bağlayacağınız ya da vidalayacağınız iki parça tahta ile uygulayabilirsiniz.

Havşa başlı vidalar

Vidanın malzemenin üstü ile aynı hizada olduğundan emin olmak için, vida ile aynı çapta bir matkapla vidayı takacağınız yere bir kaç milimetrelik bir havşa deliği açın.

Denk delikler delme

Önceden delinmiş ahşap şeridini duvara dayayın ve küçük bir taş matkabı kullanarak karşılık gelen delikleri duvara işaretleyin. Ahşabı duvardan kaldırdığınızda, dübeller için gerekli deliklere tam olarak nereye delmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Boşluklu duvarda delik açma

Önce küçük bir delik delin. Sonra, kalın bir elektrik kablosu parçasını, iç duvara değene dek bu deliğin içine itin. Böylece delmeniz gereken ekstra derinliği tam olarak görebilirsiniz.

Yumuşak metalde delme

Bir zımba ya da çivi ile delmek istediğiniz yere küçük bir çentik açın. Böylece matkap, olması gereken yerde kalacaktır.

Tozsuz delme

Delme işleminde kaynaklanan tozu tutmak için, ikiye katlanmış kendinden yapışkanlı bir not kağıdını duvara yapıştırın.

Çivilerin çakılması

Çivi çakarken çiviyi bir kağıt klipsi ile tutarsanız çekici parmaklarınıza vurmaktan kurtulabilirsiniz.

Gevşek vidalar

Ahşaptaki vidaların gevşemesi durumunda, daha kalın vidalar takabilirsiniz. Ya da ekstra alanı bir parça ahşap ) yapıştırarak doldurun. Kuruduğunda, vidayı değiştirmeniz yeterlidir.

Pencere camı takma

Güçlü bir yapışkan bant kullanarak cama bir taşıma sapı yapın. Büyük camlar için, iki levha yapın.

Damlatmadan boyama

Fırçanın sapının alt kısmının etrafına saracağınız bir kaç tur maskeleme bandı, başınızdan yüksekte boya yaparken boyanın ellerinize damlamasını önleyecektir.

Eski boyayı tekrar kullanma

Önce yüzeydeki tabakayı kaldırın ve boyayı iyice karıştırın. Eğer boyanın üzerinde hâlâ tabaka parçaları ya da yumrular varsa, eski bir naylon çorapla süzün, eski boyanız tekrar yeni gibi olacaktır.

Çivilerin sökülmesi

Yüzeyi ahşap bir blok ile koruyarak, kerpeten ya da keserin ahşap işlerine zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Boya fırçalarının saklanması

Boya fırçanız kurur kurumaz, kılların üzerine elastik bir bant geçirerek bir sonraki iş için iyi durumda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hava kabarcıksız duvar kağıdı

Yeni duvar kağıdınızda hava kabarcıkları varsa, bir falçata ya da jilet kullanarak duvar kağıdına küçük bir kesik açın. Sonra, bir ressam fırçası kullanarak az miktarda duvar kağıdı macunu sürün. Kağıdı tamamen bastırın ve fazla macunu ıslak bir bez ile silin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu