Evde ve Ofiste Aydınlatma

Doğru aydınlatma için gerekli bilgiler.

Aydınlatma düzeni, odanın genişliğini, dekorasyonunu  ve kullanım fonksiyonlarını etkileyen önemli bir detaydır. İyi bir aydınlatma için, aydınlatmanın yeterli ışığı sağlaması tek koşul değildir.

İyi bir aydınlatma için gerekli koşullar:

Kullanılan ışığın niteliği önemlidir. En iyi ışık, beyaz gün ışığıdır. Gün ışığının yetersiz kaldığı durumlarda, gün ışığına benzeyen ışıklardan yararlanılmalıdır.

Aydınlatma düzeyinin eşit olması gerekir. Göz, farklı renklerdeki aydınlatmalara uyum sağlamaya çalıştığında çabuk yorulur.

Aydınlatma, sabit olmalıdır. Titreşim yapmamalıdır. Titreşim olduğunda, göz uyabilmek için çabuk yorulur. Akkor telli lambalar titreşim yapmazlar. Floresan lambalar ise, titreşim yaparlar.

Aydınlatma, göz kamaşmasına neden olmamalıdır. Lambanın, göz kamaşmasına neden olmaması için, dış yüzeyi kapatılmalıdır.

Işık kaynağının doğru yerleştirilmesi gerekir.  Işığın, bir kısmını tavana ve duvarların üst bölgelerine dağıtacak türde lambalıkların içine konması gerekir.

Aydınlatma önerileri

Işığın yoğunluğunu, odanızın büyüklüğüne göre belirleyin. Eğer odanız büyükse daha fazla ışığa ihtiyaç vardır.

Aydınlatmada, odanızın tavan yüksekliği ve büyüklüğü önemlidir. Abajurlar, ışığı aşağı doğru verir ve yüksek tavanınızı daha alçak gösterir. Tavandan aydınlatma ise dar olan odanızı dikey ve yüzey olarak vurgulayarak, daha geniş görünmesini sağlar.

Kitap okurken ve çalışırken ihtiyaç duyulan ışık kişiden kişiye değişir. Bu nedenle aile bireylerinin farklı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Parlak yoğun bir ışıktan, daha soluk bir ışığa girmek, ya da tam tersi bir durum gözlere rahatsızlık verir. Bu yüzden odalar arasında aynı ton ışığı kullanmak faydalı olacaktır.

Aydınlatma planı yaparken öncelikle odanın planını çizin. Uzanmak, kitap okumak için kullandığınız büyük koltuğunuz varsa, önce koltuğu yerleştirin, sonra ışık durumunu ayarlayın. Kitap okuyacaksanız mutlaka ışığınızın yandan gelmesini sağlayın.

Tablo, heykel gibi odada daha göze çarpar hale getirmek istediğiniz bir obje varsa, üzerine spot ışıklar kullanabilirsiniz.

Odalar için aydınlatma nasıl olmalı?

Antre

Evin girişinde yer alan antrelerde,  duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni, istediğiniz etki ve sıcaklığı yaratabilir.

Yemek Köşesi

Yemek odalarında bölgesel aydınlatma kullanabilirsiniz. Bunun için, bir ya da iki tane ışıklığın masa üzerine sarkıtılması hoş bir ortam yaratır. Sarkıtılan ışıkları kâğıt, kumaş, plastik gibi ışığı geçiren malzemelerle kaplayabilirsiniz.

Mutfak

Dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda, geniş yüzeyli ışık veren lambalar kullanabilirsiniz.

Koridor

Koridorlar için yarı şeffaf aplikler kullanılabilir. Koridor ile odalar arasında çok fazla ışık farkı olmaması gerekir.

Çocuk Odaları

Renklerin çocuklar tarafından doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri gün ışığında olduğu gibi gösteren lambaları tercih edin.  Çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.

Yatak Odaları

Başucu aydınlatmasını duvardan veya komodinler üzerine abajurlarla yapabilirsiniz. Kullanılan lambanın ışığının ayarlanabilmesine ve doğrudan göze gelmemesine dikkat edin.

Oturma Odaları

Oturma odalarında, televizyonun karanlıkta izlenmemesi gerekir.  Televizyon izlerken, çevre karanlık olduğu zaman göz yorulur. Bu nedenle televizyonun arkasındaki duvarın, açık renkli olması gerekir.

Ofis Aydınlatması

Ofis ortamlarında genel ışık veren ürünler seçilmesi  gerekir.  Ofis aydınlatmasında, ev aydınlatmasındaki gibi dekoratif değil, işlevsel aydınlatmaların seçilmesine özen gösterilmelidir.

Çalışma Masası

Gün ışığını alacaksa soldan alması daha doğru olur. Parıltıları düşük, ışıklı tavanlar kullanılabilir. Işık kaynağının kamaşma yaratmamasına özen gösterilmelidir.

İyi bir aydınlatmanın yararları:

Göz sağlığı korunur
Gözün, görme yeteneğini arttırır
Yapılan işin verimi yükselir
Güvenlik açısından önemlidir
Estetik ihtiyaçları karşılar
Dekoratif olarak hoş bir görünüm sağlar
Ortama pozitif bir hava verir

Aydınlatma türleri:

Floresan Lamba: Yüksek aydınlık elde etmek için elverişlidir. Gün ışığına yardımcı olarak kullanılabilir. Beyaz renk seçenekleri bulunur.

Akkor Flamanlı Lamba: Sıcak renk ışık istenen yerler için uygundur. Işık rengi pembemsidir. Az kullanılan yerler için uygundur.

Lambaları, aydınlatma direkleri, aplikler, abajurlar, armatürler ve avizeler yardımıyla dekoratif bir şekilde kullanabilirsiniz. Doğru bir aydınlatmayla, evinizde veya ofisinizde daha keyifli ve daha verimli saatler geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu