Evde Yasemin Çiçeği Bakımı

Parfüm yapımında da tercih edilen yasemin çiçeği, kokusuyla meşhurdur. Anavatanı İran, Çin, Seylan ve Kaşmir’dir. 300’e yakın türü vardır.

Yasemin çiçekleri beyaz, sarı ender olarak da pembe renklidir. Yasemin çiçeği yaz döneminde çiçeklenir. İki ya da daha fazla yaprağı vardır. Siyah, loplu meyvelere sahiptir. Hoş kokulu bitkilerdir. Bu bitkiler sıcağı pek sevmezler.

Yasemin Çiçeği Bakımı

Su: Yasemin çiçeği suyu seven bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında sık sık sulanması gerekir. Sık sulandığı dönemlerde iki haftada bir suyuma suyuna besin karıştırılabilir. Kışın sık sulanmasına gerek yoktur. Toprağının nemli olması yeterlidir.

Toprak: Toprağının nemli olması gerekir. Kışın toprağın nem oranı biraz daha azaltılmadır. Yasemin çiçeğini saksıda yetiştiriyorsanız, gerek görüldüğü takdir de ilkbahar aylarında saksısını değiştirebilirsiniz.

Gübre: İlkbahar aylarında uç dallarından kesilerek temizlenmelidir.

Işık: Yasemin çiçeği, aydınlık ve havadar mekanları sever.

Isı: Bu bitkiler, serin yerleri sever. Kış aylarında bulundukları yerin sıcaklığı 10 derecenin üstünde olmamalıdır. Kışı sıcak ortamlarda geçirmeleri, yapraklarının bitlenmesine neden olabilir. Kışı sıcak ortamlarda geçiren yasemin çiçeği, çiçeklenmez.

Evinizde yasemin çiçeği besliyorsanız, çiçeğinize kışın kapalı balkonunuzda bakabilirsiniz. Böylece hep dışarıdaki yağmurdan ve kötü hava koşullarından etkilenmez, hem de serin bir yerde bulunmuş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu