Evde Yoga Odası

Salona gitmeye vakit bulamıyor ya da yalnız olmayı seviyorsanız evinizde yoga ortamı yaratabilirsiniz. Evde yoga odası için gerekenler nelerdir?

Evinizde yoga ortamı oluşturmaya karar verdiyseniz kendinizde bir yoga salonunda olduğu kadar konforlu hissedebileceğiniz koşullara ihtiyacınız olacak. Evde yoga salonu için gerekenleri derledik.

Yoga Odası Nasıl Olmalı?

Öncelikle kendi kendinize yoga yapabilmeniz için en azından başlangıç seviyesinde yoga öğrenmiş olmanızı tavsiye ederiz. İster ilgili eğitmenlerden isterseniz de ilgili videolardan doğru yöntemleri öğrenmiş olmalısınız. Böylece olası sakatlanmaların önüne geçmiş olursunuz.

Yoga egzersizlerini evinizin çeşitli köşelerinde değil de hep aynı yerinde yapın. Bunun için özel bir köşe oluşturun. Burası sakin, sesten ve kalabalıktan uzak olsun. Bunun için de gerekenler şunlar:

Minimal Eşya

Yoga odasında meditatif bir etki yaratacak dekorasyonu tercih etmelisiniz. İhtiyacınız olmayan hiçbir eşyaya bu odada yer ayırmayın. Aslında ihtiyacınız olan tek şey yoga matı. Fakat bir oda değil de köşe ayırıyorsanız buranın wabi-sabi tasarıma göre dekore edilmiş olması iyi olur.

Aydınlatma

Yoga odanız bol doğal ışık almalı. Büyük camları olan bir oda tercih edebilirsiniz. Perdeye ihtiyacınız yok. Bunun yanı sıra sıcak-yumuşak bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Hatta mum da yakabilirsiniz.

Bitkiler

Yoga odasında bitkilerin canlandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Özellikle büyük çiçekler göz alıcı olacaktır. Bunun yanı sıra kuru otları ve şifalı bitkileri de kullanabilirsiniz. Burada tütsü yakabilirsiniz.

Havalandırma

Yoga odası ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Hareket edeceğiniz için terleyebileceğinizi göz önünde bulundurarak odanın sıcaklığını soğuğa yakın sıcaklıkta tutmalısınız. Sürekli de havalandırarak ortamın ferah olmasını sağlayabilirisiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu