Evdeki Boş Alanları Değerlendirme Rehberi

Gün geçmiyor ki yer darlığından şikayet etmeyelim. Tüm eşyalar çok büyük ve hiçbir şey hiçbir yere sığmıyor. Belki de şikayet etmeyi bırakıp dekorasyonumuzu gözden geçirmeliyiz.

Mobilyalar çok yer kaplıyor, eşyalar bir türlü olması gereken yere sığmıyor ve ortada anlamsız boşluklar kalıyor olabilir. Fakat bunu çözümü daha büyük bir ev değil. Küçük bir alanı da en iyi şekilde değerlendirerek pekala yaşanabilir bir yer haline getirebilirsiniz.

Çekmeceleri Değerlendirin

Justrich Design
Görsel: Justrich Design

Çekmeceler evlerin görünmez kahramanlarıdır. Görünmedikleri için de işlevlerinin tam olarak farkında değiliz. Artık onları görmenin vakti geldi. Çekmeceler düşündüğümüzden de çok eşyayı derli toplu tutmanıza yardımcı olur. Yeter ki işlevsel kullanabilelim.

Traditional Closet Organizers
Görsel: Traditional Closet Organizers

Dolap düzenleyicileri ve kutular çekmecelerin yardımcı elemanlarıdır. Onlardan faydalanalım. Herhangi bir ürün satın almak istemiyorsak, evdeki ayakkabı kutuları da işimizi görür. Çekmeceleri derli toplu tutmak bir sanattır.

AMW Design Studio
Görsel: AMW Design Studio

Fazlalıklardan Kurtulun

Pause Designs
Görsel: Pause Designs

“Giysilerim dolaba sığmıyor” diye şikayet etmektense, “neden bu kadar çok giysim var?” diye düşünmeye başlamalıyız. Asla giymediğimiz ve yılda belki bir kez giydiğimiz giysiler evde fazlalık yapıyor ve biz onları nereye koyacağımızı bilemiyoruz. Aslında bilemediğimiz, fazlalıklardan kurtulmamız gerektiği. Fazla giysileri elden elde ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım.

Kalan giysileri nereye koyacağımızı düşünmeye başlayabiliriz. Belki de çözüm açık dolap sistemindedir. Onlarca askı kullanarak giysilerimizi açık gardroplarda muhafaza edebiliriz. Çok da şık görünür.

Merdiven Altlarını İşlevselleştirin

Nott Architecture
Görsel: Nott Architecture

İki katlı bir evde yaşıyor ve eve neden sığamadığımızı düşünüyoruz. Ters giden bir şeyler olmalı.  Merdiven altının ne kadar da ideal bir depolama alanı olduğunu fark etmemiş olabilir miyiz? O halde hemen bu alanı değerlendirelim. Ufak dokunuşlarla bu alana dünyaları sığdırabiliriz. İnanalım.

Yeniliklere Açık Olun

Incorporated
Görsel: Incorporated

1+1 veya 1 odalı bir dairede yaşıyor olsak bile mucize dokunuşlarla evimizi istediğimiz gibi düzenleyebiliriz. Klasik kalıplardan çıkmanın vakti geldi. Kapıların içe ya da dışa açılması gerekmiyor. Sürgülü de olabilirler. Sürgülü bir kapı bizi büyük bir sıkıntıdan kurtarabilir. Bunun yanı sıra yarım duvarlar evinizi havalı gösterdiği kadar işlevselleştirir de.

phyle
Görsel: phyle

Yerim dar diye yakınmaktansa, alışkanlıklarımızı gözden geçirip yeni çözümler üreterek evimizi iyi bir yaşam alanına çevirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu