Evdeki çeşitli kokulara pratik çözümler

Evde meydana gelen ve hoşa gitmeyen kötü kokularının önüne geçmenin birtakım pratik yolları vardır.

Çöp kokusunu önlemek için…

Çöp kutunuzun içerisine az miktarda karbonat veya kabartma tozu dökün. Bu işlem, etrafa yayılan kötü kokunun önüne geçecektir. Ancak daha da önemlisi, çöp kokusunu gidermenin ötesinde; kokunun hiç oluşmamasını sağlamanızın yolları da var. Bunun için yapmanız gereken tek şey, yemek artıklarınızı her zaman ağzı kapanabilen poşetler ile çöp kutunuza atmak ve haftada en az 2 kez çöp kutunuzu çamaşır suyu ile yıkamak.

Yemek kokusunu önlemek için…

Mutfak kaloriferinizde asılı su dolu kabın içerisine birkaç damla parfüm veya kokulu kolonya damlatın. Bu sayede kalorifer yandığı süre boyunca, mutfağınıza güzel bir koku yayılacaktır. Aynı zamanda; kızartma kokusunun önüne geçmek için yağ içerisine az miktarda maydanoz sapı koyun. Balık kokusu için ise, üstü açık bir tencerede sirkeli su kaynatın.

Buzdolabındaki kokuları önlemek için…

Yemeklerinizi, mümkün olduğunda üstü kapalı bir şekilde muhafaza edin. Şayet bunu yapamıyorsanız, buzdolabına bir miktar karbonat veya sirke koyun.

Dolapların güzel kokmasını sağlamak için…

Bitmiş parfüm şişelerinizden faydalanın. Her ne kadar siz artık kullanamıyor olsanız da, bu şişeler dolap içerisinde güzel bir koku yayacaktır. Aynı zamanda, bir adet limona karanfil batırıp, limonu dolabınıza asabilirsiniz.

Sigara kokusunu yok etmek için…

Evin belli köşelerine ıslak sünger koyun. Bu süngerler, odadaki tüm sigara kokusunu çekecektir. Sigara içildiği anda ise, yine evin belli köşelerde mum veya tütsü yakmanız size yardımcı olacaktır.

Evinize genel olarak güzel bir kokunun hakim olmasını istiyorsanız, ampul üzerine parfümünüzü sıkabilir veya az miktarda vanilya sürebilirsiniz. Böylelikle ampul yandığı süre boyunca, evinize güzel bir koku yayılacaktır. Bunun yanı sıra, bir miktar karanfili az su ile kaynatmak da aynı etkiyi yaratır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Hemen gaz kaynağını kapatın, gazı kesin ve camları açın. Böyle hayati durumlarda internette vakit kaybetmemeli, İgdaş’ı aramalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu