Evdeki Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir?

Evcil hayvan olan evlerde hayvanların doğası gereği çeşitli kokular olabilir. Fakat düzenli bakım ile evcil hayvan kokusu giderilebilir.

Öncelikle dostunuzun bakımını ihmal etmemelisiniz. Kulakları ve derisi temiz olduğunda evcil hayvanınızın kendine has kokusu da daha az olacaktır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerin de yedikleri gıdalar ciltlerinde kokuya neden olabilmektedir. Besinlerine dikkat etmelisiniz.

Kedi ev temizliği konusunun en önemli noktalarından biri, kedi kumu temizliğidir. Burada bilinmesi gereken püf noktası, kedinize seçenek sunmaktır. Mesela bir kediniz varsa iki tane kedi kumu kutunuz olsun, aynı şekilde iki kedi için de üç adet kedi kumu kutusu. Her iki kutuyu da banyo gibi evin tenha bir bölgesine yerleştirin ve karbon hava temizleyici kullanarak bu bölgede koku kalmasının önüne geçin. Kedi kumunu her gün değiştirin. Kokusuz kum kullanın. Kutuyu haftalık olarak ılık suya batırılmış sünger ve kokusuz deterjan ile temizleyin. Tamamen kurutun ve kutunun dibine kabartma tozu serpin. Kutunun hemen önüne bir paspas koyarsanız, kedinizin ayağında herhangi bir kum kalıntısı kalmadan banyodan çıkabilmesini sağlarsınız.

Evinde evcil hayvan besleyenler için pratik temizlik önerileri arasında en önemli olanlarından biri de onun yatağını sık sık yıkamak gerektiğidir. Çünkü evcil hayvanınızın kokusu kısa süre içinde yatağına siner. Yıkamayı sıcak su ve kokusuz çamaşır deterjanı ile yapın. Kokulu ve yoğun kimyasal içerikli deterjan çeşitleri evcil hayvanınıza alerji yapabilir. Bu nedenle yıkama işlemini elinizden geldiğince doğal malzemelerle yapın.

Kedi ve köpeğin tuvaletini yaptığı yerin de aralıksız her gün temizlenmesi ve hiçbir şekilde tuvalet içerisinde dışkı, idrar ve kağıt çöpleri bırakılmaması da yine kötü kokuları giderici yöntemlere örnek olarak verilebilmektedir.

Hem kedi hem de köpekler için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisi olan kuru şampuan ile koku giderme yöntemini ayda en fazla 2 kere olmak üzere uygulamak mümkündür.

Evcil Hayvan Olan Evler için Temizlik Önerileri

Hem evcil hayvanınızın hem de aile bireylerinin sağlığı için evde temizlik koşullarını iyileştirmeniz gerekir. Evcil hayvanlar çeşitli parazitler, pire, kene gibi canlılar barındırıyor olabilirler. Hem evcil hayvanınız hem de sizin için gerekli hijyen koşullarını oluşturmalısınız.

Neler yapılabilir?

 • Hayvanlara, oyuncaklarına, tasma kayışlarına, kafeslere, battaniye, yatak ve diğer evcil hayvan malzemelerine dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Evcil hayvanlarınızın mama kaplarını diğer bulaşıklardan ayrı yıkayın.
 • Bazı temizlik ürünleri hayvanlar için tehlikeli olabilir, malzemelerin etiketini okuyun.
 •  Evcil hayvanların barındığı alanları ve beslenme alanlarını düzenli olarak temizleyin.
 •  Evcil hayvanların yemek hazırladığınız alanlara girmelerine müsaade etmeyin.
 • Hayvan dışkısıyla kirlenen yüzeyleri bekletmeden temizleyin.
 • Bu yüzeylerin temizliğinde amonyak içeren malzemeler kullanmayın.
 • Evcil hayvanlarınıza tuvalet eğitimi verin.
 • Kafesleri ve kapları mutfak lavabonuzda temizlemeyin.
 • Evcil hayvanınızın tabağınızdan yemesine veya yüzünüzü yalamasına izin vermeyin.
 • Hastalık belirtilerini düzenli olarak kontrol edin.
 • Hayvanlar tüy dökebilir. Odaları sık sık elektrikli süpürge ile süpürün.
 • Evcil hayvanların oturmayı sevdiği sedir ve sandalyeleri yıkanabilir örtüyle kaplayın.
 • Kolayca kullanabileceğiniz temizlik malzemelerini elinizin altına bulundurmanız gerekir.
 • Evcil hayvanlarınızın kirlettiği yerleri vakit kaybetmeden temizleyerek, işinizi kolaylaştırın.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu