Evdeki Karıncalardan Kurtulma Yolları

Özellikle yaz ayalarında evin her yerinde görülen karıncaları onlara zarar vermeden, zehirlemeden doğal yollarla uzaklaştırabilirsiniz. Karıncalarda kurtulma yolları nelerdir?

Karıncaları uzaklaştırabilmek için öncelikle onları izleyip giriş çıkış yollarını belirlemelisiniz. Böylece doğru yerlere müdahalede bulunabilirsiniz.

Karıncalardan Kurtulmak İçin Önlem Alın

  • Yiyecekleri ağzı kapalı ve hava almayan kaplarda saklayın.
  • Çöpün kapağını kapalı tutun ve çöp kutusunun temizliğine özen gösterin.
  • Karıncalar rutubetli ortamları sever. Evinizi rutubetten arındırın.
  • Karıncaların girebileceği yolları tespit edip, buraları kapatmalısınız.

Karıncalardan kurtulma yollarından biri bariyer kullanmaktır. Karıncalar önlerine çıkan bazı maddeleri fark ettiklerinde yollarını değiştirirler. Bunun için giriş yerlerine çeşitli bariyerler koyabilirsiniz. Bunun için bariyer olarak zerdeçal, tarçın, salatalık kabuğu, karbonat, tuz, beyaz sirkeli su, kırmızı ya da karabiber kullanabiliriz.

Bunun yanı sıra karıncaların girdikleri yerleri tıkayarak da dönmelerini sağlayabilirsiniz. Karıncaların eve girdikleri yerlere macun, sakız, formika tutkalı ile karıştırılmış talaş ile tıkayabilirsiniz.

Karıncalar kokuya duyarlıdır. Bazı kokular onları çok rahatsız eder. Rahatsız oldukları kokuları karıncaların giriş yollarına koyarsanız onları evden uzak tutabilirsiniz. Karıncaların rahatsız olduğu kokular: Nane yaprağı, lavanta yağı, karanfil, defne yaprağı, sarımsak, limon suyu, kahve telvesi, sirke.

Karıncaların sevmediği kokular kadar sevdiği kokular da vardır. Meyve suyu lekeleri, ekmek kırıntıları vs. karıncaları çeker. Bunun için bu maddeleri açıkta bırakmamalısınız. Ev temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Bebek pudrası ve mısır unu öldürücü bir etkiye sahiptir. Bu sebeple karıncalara zarar vermemek için kesinlikle bu maddeleri kullanmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu