Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Evin çeşitli yerlerinde oluşan kötü kokuları gidermek için pratik yöntemler uygulayabilirsiniz.

Evlerde her zaman istenilen ya da istenmeyen kokular olabilir. Tercihe bağlı olarak, her türlü koku ile baş etmek mümkündür.

Boşalan ya da kullanılmayan parfüm ve kolonya şişelerinin atılmaması tavsiye edilir. Bu şişeler, gardırobun bir köşesine kapağı açık olarak yerleştirilir. Bu sayede, elbiselere güzel ve sürekli bir koku siner. Elbiselerin mis gibi kokması sağlanır.

Evdeki badana kokusunu çıkarmak için, bir tencere dolusu suya, bir kaşık amonyak katılır ve karıştırılır.  Badana kokusunun bulunduğu oda içerisinde, bu karışım bir gün bekletilir. Bu sayede,  koku büyük oranda azaltılmış olunur.

Sigara kokusundan kurtulmak için, önce bir havlu soğuk su ile ıslatılır ve sinek kovalar gibi odada gezdirilir. Bir başka yöntemde de, oda içinde mum yakılır. Odanın belirli yerlerine ıslak süngerler asılarak da, sigara kokusu azaltılabilir.

Evde, zaman zaman rahatsız edici kokular oluşabilir. Bu kokuları gidermek için birkaç bilgi size yol gösterebilir:

  • Evi düzenli olarak havalandırın. Karşılıklı pencereleri açarak, evin içinde hava akışını sağlayın. Evin havalandırma sistemini sık sık kontrol edin ve temizliğini düzenli olarak yapın. 
  • Evdeki nemi kontrol edin. En büyük koku kaynağı küftür. Küf oluşmasına sebep olacak kadar nemli bir ev, her zaman kokar. Nemle başa çıkmanın yollarını bulun. Nemli bir eviniz varsa, daha sık havalandırın. 
  • Evin bodrumu varsa, su almadığından emin olun. Bodrum kapalı ve az kullanılan bir alan olduğu için, daha çok koku üretir. Su alması durumunda ise, koku iyice ağırlaşır. Su alan yerleri tespit edip, bu noktaları su geçirmeyecek şekilde onarın. 
  • Evi düzenli olarak süpürün ve silin. 
  • Çöpleri her akşam yatmadan atın. Gece evde kalan çöp, koku yaratır. 
  • Koku kaynaklarını giderdikten sonra, oda parfümleri ile evinize hoş bir koku kazandırabilirsiniz. 

Çöp Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvaletler için hazırlanan koku gidericileri kullanabileceğiniz gibi, çöp kutusuna karbonat ve kabartma tozu karışımı da serpebilirsiniz. Bunlar çöpteki kötü kokuları önleyecektir.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet evdeki en kirli yerlerdendir ve iyi temizlenmezse kötü koku yayar. Tuvaletteki kötü kokuyu önlemek için klozet ve lavaboya yarım bardak karbonat, limon suyu veya sirke döküp bol suyla durulayın. Lavaboya kahve telvesi, ardından da kaynar su dökebilirsiniz. Banyonuzun bir köşesinde bir bardak karbonat ya da limon suyu bulundurmanız da kötü kokuyu engeller.

Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Boya yapıldıktan sonra odanın ortasına bir tabak ufalanmış bayat ekmek koyun. Bu, boya kokusunu engelleyecektir. Ertesi gün de bir bardak süt koyabilirsiniz.

Buzdolabı Kokuları Nasıl Giderilir?

Bir kaseye sirke ve karbonat koyup buzdolabına yerleştirin. Bu, kötü kokuyu engelleyecektir. Peynir kabına kekik koyarak peynirin kokmasını da engelleyebilirsiniz.

Gardrop Kokuları Nasıl Giderilir?

Limon ve portakala karanfil batırarak bunu gardrobunuza asın. Meyveler giysilere hoş bir koku verecektir.

Yemek Kokuları Nasıl Giderilir?

Kızartmaların yağına bir sap maydanoz atarak kokuyu azaltabilirsiniz. Balık kokusundan da ağzı açık tencerede sirkeli su kaynatarak kurtulabilirsiniz.

Mutfak Dolaplarındaki Kokular Nasıl Giderilir?

Mutfak dolabını ve çekmecelerini ispirtolu suyla silin. Bir çay tabağı içinde un, hardal ya da kokulu sabun koyun.

Yemek yaparken ya da yemek pişirdikten sonra temizlik esnasında, bir küçük tencere ya da tavada birkaç limon dilimini, bir avuç karanfil ile on dakika kadar kaynatın. Bu doğal koku, dakikalar içinde evinizi diğer ağır kokulardan arındıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu