Evdeki Nem Nasıl Azaltılır?

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında evdeki en önemli sıcaklık sorunlarından biri nem oranıdır. Evdeki nem fazlası hem sağlığı etkiler hem de eşyaların ömrünü azaltır.

Hem sağlığınız hem de eşyalarınızın ömrünün uzaması için ne sorununa çözüm bulmalısınız. Nem sorununu çözmek için yapmanız gerekenler arasında yatırım gerektirenler olduğu gibi gerektirmeyenler de vardır.

Evdeki Nem Oluşması Nasıl Engellenir?

Rutubeti yok etmek için en etkili yöntem, dış cephe yalıtımı yapılmasıdır. Ancak yalıtım yaptıramıyorsanız, alacağınız önlemlerle de rutubeti önleyebilirsiniz.

Yapabileceğiniz en önemli şey evi sık sık havalandırmaktır. İster kış ister yaz olsun, evin gün içinde muhakkak havalandırılması gerekir. Çamaşırlarınızı evin içinde değil, balkonunuzda kurutun. Balkonunuz kapalı ise camını açın. Bulaşık ve çamaşırları yalnızca makineniz tam dolunca yıkayın.

Duş alırken sıcak su kullanmaktan kaçının. Mümkünse banyonun kapısını açık bırakın.  Evinizde kaktüs gibi havadan nem alabilen bitkilerden yetiştirin. Evinizde klimanız varsa, klimanın nem alma özelliğinden faydalanarak nemi azaltabilirsiniz.

Hem yemek kokusunu engellemek hem de yemek pişerken oluşan nemi azaltmak için aspiratör kullanın.  Banyonuza, buharı dışarı atması için fan koyabilirsiniz. Çatıdaki çatlak ve kırıklara, su oluk ve yağmur tahliye borularına baktırın. Evinize mantolama yaptırabilir ve diğer ısı kaçaklarını tespit edip düzeltebilirsiniz.

Yerden kaynaklanan sorunlarda, zemine ısı izolasyonu yapılması gerekir. Beton üzerine yapılan köpük izolasyon ve beton sıvama ya da geçici olarak çözüm sunabilecek şilte biçimindeki zemin izolasyonları mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu