Evdeki Temizlik Malzemeleri

Her evde kolayca bulunan malzemeleri temizlikte kullanmak mümkün.

Gelişen doğa bilinci doğal ürünlere yönelimi beraberinde getirdi. Ev temizliğinden kişisel bakıma, giysilerin temizliğinden gıda güvenliğine kadar pek çok alanda evde kolayca kullanılabilen temizlik ürünlerine rağbet artıyor.

Kimyasal madde kullanımından kaçınan ve ev temizliğinde de doğal ürünleri tercih edenlerin sayısının artıyor.  Siz de temizlikte doğala yönelenlerdenseniz doğal temizliğin olmazsa olmazlarınız bilmeniz gerekir. Birkaç malzemeyle temizlikte harikalar yaratabilirsiniz.

Karbonattan yoğurta, mısır ununda süte varıncaya kadar pek çok malzeme ev temizliğinde kullanılabilmektedir.

Temizlikte kullanılabilecek malzemeler

temizlik malzemeleri

Fayans temizliğinde karbonattan faydalanabilirsiniz. Karbonatı toz halinde kirli yüzeye sürün ve nemli bir bezle ovalayın. toz haliyle sürün. Küf ve donmuş yağ lekeleri için limon suyu ya da sirkeden faydalanabilirsiniz. Limon suyu ya da sirkeyi püskürtmeye yaran bir kabın içine koyun ve püskürterek kullanın.

Tezgah, kesme tahtası ya da buzdolabı temizliğinde karbonatlı sudan faydalanabilirsiniz. Karbonat tozunu biraz suyun içine koyup macun kıvamına getirin. Kirli yüzeyin üzerine uygulayın. Yüzey çok kirliyse kaya tuzundan faydalanabilirsiniz. Kaya tuzunu kirli yüzeye dökün ve nemli bir bezle ovalayın.

1 litre suya iki yemek kaşığı karıştırın beyaz sirke karıştırmak suretiyle elde ettiğiniz karışımı püskürtme kabına koyun. Camlarınızı bu karışımla temizleyebilirsiniz. Halı lekelerinde soda yardımıyla kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu