Evi Geniş Gösteren Detaylar

Evi geniş gösteren detayları kullanın. Evi ferah ve olduğundan daha geniş göstermek isterseniz, birkaç ipucu işinize yarayabilir.

Kullanacağınız renk ve eşyalara dikkat ederek, yaşadığınız mekanı olduğundan daha büyük gösterin. Birkaç dekorasyon hilesiyle eviniz olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün. İşte evi geniş gösteren tüyolar.

 • Evinizin duvarlarını birbiriyle uyumlu, doğal ve açık renklere boyayın. Örneğin, salonu fildişi, mutfağı açık yosun yeşili, yemek odasını da krem rengine boyayın. 
 • Duvar kağıdı kullanmak isterseniz, gökyüzü veya ışığı çağrıştıran desenlerde seçeneklere yönelin. 
 • Koyu kahve ve siyah gibi renkleri, kilimlerde, fotoğraf ve resim çerçevelerinde kullanabilirsiniz. 
 • Ev içinde, yoğun geçiş alanı olarak kullanılan alanları, mümkün olduğunca az mobilya ve eşya ile dekore edin. 
 • Küçük odaları değerlendirmek için, kitaplık yerleştirebilir ve hobi odası olarak dizayn edebilirsiniz. Ancak, az mobilya kullanımına, burada da dikkat edin. 
 • Mobilya seçimlerinde küçük ve alçak seçeneklere yönelin. Eğer, etnik tarzda dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız, etnik yer minderleri ile özel oturma köşeleri yaratabilirsiniz. 
 • Perdelerinizi de açık renk kumaşlardan seçin. Işığın evinize dolmasına izin verin. Böylece, daha ferah bir eviniz olacak.
 • Duvar ve tavanda aynı rengi kullanırsanız, tavan olduğundan daha yüksek görünür.
 • Odanızı olduğundan daha ferah göstermek için ışığı yansıtan, açık renkleri tercih edin.
 • Dar bir odayı daha geniş göstermek için halıların mobilyalardan daha büyük olmasına özen gösterin.
 • Eviniz yeteri kadar büyük değilse, yaşam alanlarını birbirinden ayırmak için paravan veya perde kullanabilirsiniz.
 • Kollu koltuk ve sandalyeler yerine, daha az yer kaplayan kolsuz mobilyaları tercih edin.
 • Boyuna çizgiler mekanı yüksek gösterir.
 • Mobilya sayınızı azaltın, küçük parçalarla alanı sıkıştırmayın.
Ev nasıl ferah görünür?
Ev nasıl ferah görünür?

Ev Nasıl Ferah Görünür?

Dinlenmek, diğer aile bireyleriyle ya da misafirlerle vakit geçirmek için başlıca mekan salonlardır. Bu sebeple, aile bireylerinin tümünü bir arada bulunduğu ve evlerin en sık kullanılan alanlarından olan salonların dekorasyonu önemlidir.

Küçük salonu daha geniş gösterebilmek için küçük ipuçlarından yararlanabilirsiniz. İşte evi geniş gösteren tüyolar.

Zeminler

Zemini doğru şekilde kullanımı dekorasyonda belirleyici olacaktır. Zemin döşemesi için tek malzeme kullanmaya çalışmalısınız. Parke ya da halı gibi malzemelerden birini tercih etmeniz gerekir.

Salona bitişik odaların zeminlerini salonunuzda kullandığınız malzemeden tercih ederseniz, kesik kesik değil de birbirinin devamı olan bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Koltuklar

Mobilyalarınız ayaklı olanlardan seçmeniz salonunuzu daha geniş göstermeye yardımcı olur. Bu da zeminde sürekliliği sağlar. Bakıldığında bir mobilya değil de, devam eden bir zemin görülür.

Duvarlar

Duvarlar, odaların sınırlarını belirler. Dolayısıyla duvarların kullanımı önemlidir. Salonunuzu geniş gösterebilmek için ilgiyi duvarların üst kısımlarına yöneltmeniz gerekir.

Perdeleri olabildiğince tavana doğru asman, uzun perde tercih etmek salonunuzu geniş göstermeye yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra tavana kadar yükselen kitaplıklar ve tavada kartonpiyer süslemeleri de salonun daha geniş algılanmasını sağlayacaktır.

Eşyaların Yerleşimi

Eşyaları yerleştirirken birbirlerine çok yakın durmayacak şekilde bir yerleşim tercih etmeniz gerekir. Çok sıkışık bir görünüm arz etmeyen ve rahatça dolaşılabilen bir salon daha geniş görünecektir.

Koltuk ya da yemek masası gibi eşyaların önü ya da etrafı diğer eşyalarla doldurulmamalıdır. Salon mümkün olduğunca ferah düzenlenmelidir.

Cam ve elektrik düğmelerinin önleri de kullanımlarını zorlaştırmayacak şekilde olmalıdır. Camın önüne bir eşya yerleştirmişseniz ve bu eşya sebebiyle pencereyi açamıyorsanız, bu hem kullanım zorluğu yaratır hem de salonda karışıklığa sebep olur.

Aynalar

Aynalar ışığı yansıtır. Bu özellikleri sebebiyle de bulundukları mekanı daha geniş gösterirler. Fakat aynaları yerleştirirken neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir. Bahçeyi, ağaçları ya da salondaki çiçekleri yansıtacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Tüm duvarı aynayla kaplamak yerine parçalı modelleri tercih edebilirsiniz. Duvara dayalı büyük bir ayna ya da parçalı küçük aynalar dekorasyonunuza modern bir hava katacaktır.

Odayı büyük göstermenin yolları
Odayı büyük göstermenin yolları

Odayı Büyük Göstermenin Yolları

Evi geniş gösteren tüyoları deneyin. Uygulayacağınız küçük ışık oyunları ile odanızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Odanıza derinlik hissi verirken, ışığı dengeli kullanmaya özen gösterin.

Odaya derinlik hissi vermek için duvar, zemin ve tavanda pastel ve açık tonlar kullanabilirsiniz. ‘‘Basık renkler’’ olarak adlandırılan beyaz, pembe, su yeşili gibi renkler duvarları sizden uzaklaştırıyormuş etkisi yaratır. Krem ise sanılanın aksine ışığı yansıtarak, mekanı geniş gösterir.

Özellikle yatak odalarında kullanılan bal rengi tonları odanıza ferah bir hava katar. Ayrıca odanızda kullanacağınız yünlü ve ipekli kumaşlar yatak odasını olduğundan geniş gösterir.

Mobilya seçiminde de, beyaz ya da açık renkteki ahşap tonları doğru tercihler arasında yer alıyor. Seçtiğiniz mobilyanın boyu önemli detaylar arasında bulunuyor. Kanepe ve sehpa için yüksek olmayan modelleri tercih ederseniz, özellikle kısa tavanlı mekanları daraltmazsınız. 

Küçük banyoda fayans seçimi
Küçük banyoda fayans seçimi

Küçük Banyoda Fayans Seçimi

Banyonun ebatları kullanım alanı ve banyonun işlevselliği açısından önemlidir. Fakat ebatları ne olursa olsun banyoları kullanışlı hale getirmek mümkün. Küçük de olsa banyonuzu birkaç basit yöntemle işlevsel bir mekan haline getirebilirsiniz.

Duş teknesini ya da küveti çevreleyen duvarları tümüyle fayans döşeyerek banyonun daha yüksek tavanlı ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvarda oluşacak kesintisiz bir hat duvarların olduğundan daha yüksek algılanmasına yardımcı olur.

Seçtiğiniz fayansların ebatı da büyük olmalıdır. Böylece genişlik hissi de artar. Küçük bir banyoda kullanılan fayansların her zaman büyük ebatlarda olması önerilir. Bu uygulama için de mozaik gibi küçük malzemeler yerine büyük karolar tercih edilmelidir.

Büyük fayansların açık renk olması da önemlidir. Açık renk, ışığı yansıtır ve mekanı geniş gösterir. Olabildiğince desensiz ve açık renk olanları tercih etmelisiniz.

Yerden duvara kadar fayans döşediğiniz duvarları duşakabin ya da duş perdesi arkasına gizlememelisiniz. Aksi durumda bu uygulamanın bir faydası olmayacaktır. Bunun için saydam bir kabin kullanmanız önerilir. Cam paneller bunun için idealdir. Böylece hem karolar görünmüş olur, hem de duşakabin ayrı bir mobilya gibi görünmez.

Saydam olmasının yanı sıra çerçevesiz duşakabin de banyonun daha geniş algılanmasını sağlar.

Banyodaki aydınlatmanın doğru konumlandırılması gerekir. Ayna aydınlatmaları, tavan ve nişlere yerleştireceğiniz birden fazla aydınlatma elemanı size hem yeterli ışığı verecektir, hem de ortamı daha geniş gösterecektir.

Bu yöntemleri uygulayarak küçük banyonuzu olduğundan daha büyük ve geniş gösterebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu